Connect with Us

Darkë romantike për Shën Valentin/ Kujdes, mos harroni këtë detaj

Shëndeti

Darkë romantike për Shën Valentin/ Kujdes, mos harroni këtë detaj

Publikuar

-

Nëse po mendoni që të surprizoni të dashurit tuaj për Shën Valentin me një darkë romantike, studiuesit kanë një këshillë: “Mos harroni mbulesën e tavolinës”.

Darkat mund të zgjasin shumë dhe më së shumti njerëzit vlerësojnë shijen e mirë dhe ushqimin po aq sa mbulesën e tavolinës, sipas një studimi të botuar në revistën “Cilësia e ushqimit dhe preferenca”.

Pjesëmarrësit në eksperimentin nga Universiteti i Hohenheim në Gjermani u ndanë në katër grupe, duke ngrënë supë domate me ose pa një mbulesë tavoline, në ndriçim të lartë ose të ulët. Mbulesa e tavolinës u zbulua të ketë ndikimin më të madh në mënyrën se si u perceptua cilësia e ushqimit, sasia e ngrënë dhe sa kohë hëngrën pjesëmarrësit.

Profesori Nanette Ströbele-Benschop, studiuesi kryesor në studim, i tha CNN se rezultatet ishin “magjepsëse”.

Ajo tha se studimet e mëparshme kishin treguar se faktorët mjedisorë janë të rëndësishëm në mënyrën se si ne e perceptojmë ushqimin tonë dhe ajo dëshironte të shikonte “cilat pjesë kanë ndikim”, dhe në cilat kombinime.

Në një studim fillestar, darkat u vendosën në kushte të ndryshme ndriçimi, por nuk kishte asnjë efekt se sa hëngrën, sa zgjati vakti ose si u perceptua për shije, përveç që u raportua si më pak e kripur në ndriçimin e zbehtë. Studiuesit spekuluan se kjo mund të jetë sepse sensi ynë i shijes është rritur kur aftësia jonë për të parë është zvogëluar. Një studim i dytë u krye duke përfshirë 159 pjesëmarrës, duke shtuar liri tavoline si një variabël shtesë dhe duke ngrënë në një grup, sesa vetëm.

Në grupin që hëngri me ndriçim të errët dhe një mbulesë tavoline, njerëzit konsumuan një supë mesatare 51% më shumë sesa ata që hanin nën dritë të errët pa mbulesë tavoline. Mbulesa e tavolinës e kontrolluar neutrale, gri dhe e bardhë kishte një efekt të përgjithshëm shumë më të fortë në gjatësinë e vaktit, sasinë e konsumuar dhe kënaqësinë sesa nivelin e ndriçimit.

Ströbele-Benschop tha që gjetjet mund të jenë të dobishme për të inkurajuar njerëzit në shtëpitë e pensionit, spitalet ose shkollat ​​për të ngrënë. Ndërsa mund të ishte e vështirë të përmirësohej ambienti në ambiente të tilla, stafi mund të bënte diçka kaq të thjeshtë sa zgjedhja e pllakave shumëngjyrësh, sugjeroi ajo.

“Thjeshtë kombinimi i aspekteve dekorative”, tha ajo. “Faktor i ambientit mund të promovojë më shumë kënaqësi.”

Ndërsa hahet më shumë nuk është gjithmonë e dëshirueshme, ajo tha se përmirësimi i atmosferës mund të ndihmojë në inkurajimin e darkave për të zgjedhur ushqim të shëndetshëm duke e bërë atë të duket se shijen më mirë.

Studiuesit shkruanin se trupi i njeriut ka një sistem të sofistikuar të kontrollit të oreksit i cili përfshin një sërë sinjale të brendshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dhimbjet e padurueshme të stomakut/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtpërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqeheni mirë këto dhimbje shmangen. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh sipas ‘Healthyonline’: -Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen […]

LEXO TE PLOTE