Connect with Us

Gjiganti i teknologjisë kineze nis punën/ “Industria po pëson rënie”

Teknologji

Gjiganti i teknologjisë kineze nis punën/ “Industria po pëson rënie”

Publikuar

-

Themeluesi i gjigantit të teknologjisë kineze Xiaomi ka kërkuar që industria e smartphone të vendit të kthehet në punë.

Analistët parashikojnë që dërgesat e telefonave inteligjentë brenda Kinës do të bien me rreth 40% në tremujorin e parë pasi coronavirusi prish zinxhirin e furnizimit të vendit.

Fabrika të shumta në të gjithë Kinën kanë pezulluar prodhimin pasi vendi vazhdon të përballet me shpërthimin. Lei Jun, i cili është nga provinca Hubei ku dhe kishte origjinën virusi, tha se ishte i shqetësuar për rajonin e tij të lindjes.

“Unë jam nga Hubei dhe kam kaluar katër vjet në Wuhan në kolegj, kështu që ndjenjat e mia për Wuhan janë mjaft të thella,” tha Lei.

Xiaomi ishte prodhuesi i katërt më i madh në botë i smartphone-ve në vitin 2018, sipas firmës së kërkimit të tregut IDC – pas Samsung, Apple dhe Huawei dhe hapi një seli të dytë në Wuhan në dhjetor./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Publikuar

-

Nga

Keqinformimi i koronavirusit po pushton internetin dhe ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të praktikojë “higjenën e informacionit”. Cfarë mund të bëni për të ndaluar përhapjen e informacionit të keq? 1-Ndaloni dhe mendoni Ju dëshironi të ndihmoni familjen dhe miqtë dhe t’i mbani ato të informuar. Kështu që kur të merrni këshilla të freskëta – […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Publikuar

-

Nga

Bedtime Math Duke filluar nga ‘Wee Ones’ deri tek ‘Big Kids’, Bedtime Math ofron 1.600 ushtrime për tu përshtatur fëmijëve nga çerdhja deri në shkollën fillore. Aplikacioni falas ka edhe një sfidë mode ‘Sky’s the Limit’, i cili madje do të testojë të rriturit. Një studim i rishikuar ne  2015 tregoi se ky aplikacion u […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aplikacioni koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar “duhet të respektojë të drejtat e privatësisë”

Publikuar

-

Nga

Ekspertët e shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar po nxiten të mbrojnë privatësinë e njerëzve përpara publikimit të pritshëm të një aplikacioni për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Një letër e hapur e publikuar nga një grup i “teknologëve përgjegjës” paralajmëron se nëse thyhen rregullat e privatësisë, besimi i publikut në NHS do […]

LEXO TE PLOTE