Connect with Us

Presioni i ulët i gjakut/ Kur duhet të shqetësohemi

Shëndeti

Presioni i ulët i gjakut/ Kur duhet të shqetësohemi

Publikuar

-

Presioni i gjakut është një masë e forcës së gjakut që lëviz nëpër muret e arterieve. Kur ajo forcë është shumë e ulët, organet tuaja jetike mund të mos marrin sasinë e duhur të rrjedhës së gjakut që duhet për të funksionuar.

Ja çfarë duhet të dini në lidhje me atë që mund të shkaktojë presion të ulët të gjakut dhe kur konsiderohet emergjente. Hipotensioni është termi mjekësor për presionin e ulët të gjakut, i cili zakonisht përcaktohet nga leximi i presionit të gjakut prej 90/60 mm Hg ose më i ulët. Për referencë, një interval normal i presionit të gjakut është rreth 100/60 mm Hg në 120/80 mm Hg.

Presioni i ulët i gjakut pa simptoma është rrallë një shkak për shqetësim, thotë Nicole Ëeinburg , MD, një kardiolog në Qendrën Shëndetësore Providence Saint John. Në fakt, disa njerëz kanë presion të ulët kronik të gjakut, por ndjehen mirë dhe nuk kanë nevojë të trajtohen.Sidoqoftë, nëse presioni i ulët i gjakut është i kombinuar me simptoma të marramendjes, ligështimit, gulçimit ose dritës së kokës, mund të jetë një shenjë se keni nevojë për kujdes mjekësor.

Efektet anësore nga ilaçet pa recetë ose receta , përfshirë barnat që përdoren për trajtimin e presionit të lartë të gjakut, si diuretikët, si dhe antidepresantët triciklik dhe ilaçet për impotencën.Shtatzënia (shpesh në 24 javët e para), për shkak të ndryshimeve hormonale dhe zgjerimit të sistemit të qarkullimit të gjakut.

Ndryshime të tjera të hormoneve, duke përfshirë çështje me gjëndrat që prodhojnë hormonet në sistemin endokrin.Dehidratim, rraskapitje të nxehtësisë ose goditje në nxehtësi.

Për më tepër, hipotensioni postural ose ortostatik mund të ndodhë kur ngrihet shpejt nga një pozicion ulur ose i shtrirë, duke shkaktuar një rënie të papritur të presionit të gjakut dhe ndjenja të dritës së kokës. Kjo mund të zgjasë vetëm për disa minuta ose mund të jetë më e rëndë dhe të shkaktojë zbehje.

Në fakt, sëmundja e Parkinsonit mund të dëmtojë aftësinë e trupit për të rregulluar automatikisht presionin e gjakut kur ndryshoni pozicionet, duke rezultuar në periudha të hipotensionit ortostatik. Rreth një në pesë persona me Parkinson janë të prekur nga hipotensioni ortostatik. Kur presioni i ulët i gjakut është një emergjencë

Nëse shpesh përjetoni simptoma të presionit të ulët të gjakut, të tilla si marramendje ose magji të zbehta, duhet të këshilloheni me një mjek. Ndërsa tensioni i ulët i gjakut, në vetvete, zakonisht nuk është fatale, ekzistojnë situata të rënda mjekësore kur konsiderohet si urgjencë, dhe duhet të shkoni në spital.

“Mundësia e vdekjes nga presioni i ulët i gjakut është i ulët nëse nuk lidhet me një proces tjetër sëmundjeje,” thotë Ëeinburg.

Për shembull, një infeksion i gjakut, ose sepsë , mund të rezultojë në presion të ulët të gjakut. Sepsis ndodh kur kimikatet e lëshuara nga trupi për të luftuar një infeksion shkaktojnë inflamacion të përhapur, duke rezultuar në mpiksjen e gjakut që zvogëlon rrjedhën e gjakut në organet vitale, siç janë zemra juaj, veshkat dhe truri. Kjo mund të përparojë drejt shokut septik dhe presionit shumë të ulët të gjakut, i cili mund të jetë fatale, dhe duhet të mjekohet menjëherë./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dhimbjet e padurueshme të stomakut/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtpërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqeheni mirë këto dhimbje shmangen. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh sipas ‘Healthyonline’: -Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen […]

LEXO TE PLOTE