Connect with Us

Aplikacioni më i preferuar/ Whats App arrin 2 miliardë përdorues

Teknologji

Aplikacioni më i preferuar/ Whats App arrin 2 miliardë përdorues

Publikuar

-

WhatsApp ka grumbulluar dy miliardë përdorues, nga 1.5 miliardë deri në fund të vitit 2017 sipas njoftimit të kompanisë.

Aplikacioni i mesazheve celular është themeluar në vitin 2009 dhe është fituar nga Facebook ( FB ) në vitin 2014. Marrëveshja u vlerësua në 19 miliard dollarë, blerja më e madhe nga gjigandi i mediave sociale deri më tani.

Pavarësisht nga madhësia e tij, rritja e WhatsApp mbetet e fortë: Ajo ka fituar 500 milion konsumatorë të rinj gjatë dy viteve të fundit.

WhatsApp kontrollon teknologjinë e tij të enkriptimit nga fundi në fund , i cili siguron që të gjitha përmbajtjet në biseda të sigurohen nga parazgjedhja. As WhatsApp nuk mund të lexojë mesazhe ose të dëgjojë thirrje që ndodhin midis pjesëmarrësve të bisedave, sipas postimeve në blog të WhatsApp.

Por teknologjia e kriptimit ka tërhequr reagime në të gjithë botën për arsye sigurie. Në Indi, ku WhatsApp ka më shumë përdorues sesa çdo aplikacion të brendshëm për mesazhe, qeveria ka bërë thirrje për rregullore që i japin asaj mundësinë e përdorimit të të dhënave të koduara.

Në Australi dhe Mbretërinë e Bashkuar, ligje të ngjashme janë gjithashtu në diskutim. WhatsApp mbron me forcë teknologjinë e saj të kriptimit. “Ne nuk do të bëjmë kompromise për sigurinë sepse kjo do t’i bënte njerëzit më pak të sigurt,” sipas njoftimit të WhatsApp të Mërkurën.

“Për mbrojtje edhe më shumë, ne punojmë me ekspertë të lartë të sigurisë, përdorim teknologji udhëheqëse të industrisë për të ndaluar shpërdorimin, si dhe sigurojmë kontrolle dhe mënyra për të raportuar çështje pa sakrifikuar privatësinë.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Publikuar

-

Nga

Keqinformimi i koronavirusit po pushton internetin dhe ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të praktikojë “higjenën e informacionit”. Cfarë mund të bëni për të ndaluar përhapjen e informacionit të keq? 1-Ndaloni dhe mendoni Ju dëshironi të ndihmoni familjen dhe miqtë dhe t’i mbani ato të informuar. Kështu që kur të merrni këshilla të freskëta – […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Publikuar

-

Nga

Bedtime Math Duke filluar nga ‘Wee Ones’ deri tek ‘Big Kids’, Bedtime Math ofron 1.600 ushtrime për tu përshtatur fëmijëve nga çerdhja deri në shkollën fillore. Aplikacioni falas ka edhe një sfidë mode ‘Sky’s the Limit’, i cili madje do të testojë të rriturit. Një studim i rishikuar ne  2015 tregoi se ky aplikacion u […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aplikacioni koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar “duhet të respektojë të drejtat e privatësisë”

Publikuar

-

Nga

Ekspertët e shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar po nxiten të mbrojnë privatësinë e njerëzve përpara publikimit të pritshëm të një aplikacioni për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Një letër e hapur e publikuar nga një grup i “teknologëve përgjegjës” paralajmëron se nëse thyhen rregullat e privatësisë, besimi i publikut në NHS do […]

LEXO TE PLOTE