Connect with Us

Coronavirus në Mbretërinë e Bashkuar/ 5 gjërat që duhet të dini për Covid-19

Shëndeti

Coronavirus në Mbretërinë e Bashkuar/ 5 gjërat që duhet të dini për Covid-19

Publikuar

-

Ju duhet të jeni të shqetësuar për Coronavirusin. Edhe pse ky virus është i ri dhe mund të vrasë dhe nuk kemi imunitet për ta përballuar, njerëzit nuk duhet të shqetësohen.

1-Sa gjasa ka që të infektohemi nga Coronavirusi?

Ju shihni foto nga televizori nga Kina, dhe shihni që mjekët janë të veshur me veshje të padepërtueshme, duke dezinfektuar sallat e operacionit, por të marrësh Coronavirusin në Londër për momentin është një risk shumë i ulët.

2-Si ta dallojmë nga viruset e tjera?

Edhe pse shumë prej nesh preken shpesh nga viruset gripale edhe gripi i zakonshëm mund të vrasë dhe ndodh kudo botë që kanë vdekur njerëz nga gjendja gripale.

Coronavirusi për momentin vlerësohet si një nga viruset që vret 1 në 100 persona.Tani ka më shumë të vdekur se virusi Sars, i cili vriste 1 në 10 persona.

Pra ky virus ka vrarë më shumë njerëz se sa Sarsi, dhe arsyeja për këtë është se nga virusi Sars njerëzit sëmureshin shumë dhe shpejt dhe mund të izoloheshin shumë më shpejt.

Këtu shumica e njerëzve vuajnë nga sëmundje të buta mbase një ftohje të lehtë dhe pak kollë por nuk ndjejnë nevojën për të shkuar në spital ndaj dhe ka më shumë mundësi për ta shpërndarë këtë virus.

3-Si ta mbroj veten?

Ky virus përhapet kur njerëzit kolliten kështu dhe nëse ju po qëndroni disa metra më larg mund të infektoheni, prandaj nuk duhet të qëndroni kaq afër.

Mënyra se si ju mund ta mbroni veten nga Coronavirus është pikërisht ajo që bëni për tu mbrojtur nga viruset e tjera të zakonshme.

Lani duart. Nëse teshtini apo kolliteni vendosni një shami para në mënyrë që të mos shpërndani në ambient virusin ose të bëni vaksinën kundër gripit nëse jeni shumë i prekshëm nga viruset.

4-Cilët janë skenarët më të mirë të rasteve?

Shpresa është se të gjitha masat që po merren në Kinë dhe kudo po përpiqen të mbajnë në kontrroll virusin dhe mosshpërndarjen e tij.

5-Cili është skenari më i keq?

Nëse vijon të shpërndahet edhe më shumë jashtë Kinës, atëherë do të përballeshim me një krizë globale, atëherë virusi do të ndodhej mes nesh dhe do të shpërndahej edhe në UK, në Europë dhe kudo dhe atëherë do të ndodheshim në një situatë edhe më serioze për të gjithë ne personalisht por edhe për botën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

E ardhmja e pasigurt e fëmijëve/ Zbuloni çfarë paralajmërojnë studiuesit

Publikuar

-

Nga

Asnjë vend nuk i ofron një fëmije edhe mundësinë e një edukimi të shëndetshëm dhe një mjedis të përshtatshëm për të ardhmen e tyre, thotë Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH). Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës dhe reklamat e dëmshme që inkurajojnë konsumin e ushqimit të shpejtë dhe pirjen nën moshë po i rrezikojnë fëmijët. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Gjumi në orët e vona i dëmshëm për fëmijët nën 6 vjeç/ Rrezik për tu prekur nga obeziteti

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit është zhvilluar një stusim që lidhet me fjetjen vonë të fëmijëve nën moshën 6 vjeç dhe riskun për tu prekur nga obeziteti. Por jo për këtë arsye, nënat duhet të nxitojnë të vënë në gjumë fëmijët më herët. Sipas studimit ata duhet të përqëndrohen për të mbajtur një rutinë të rregullt kur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Melanoma/ Shtetet me rrezikshmërinë më të lartë për tu prekur nga kjo sëmundje

Publikuar

-

Nga

Shtetet me normat më të larta të rasteve të melanomës të lidhura me rrezatimin ultravjollcë janë përhapur në të gjithë Shtetet e Bashkuara në brigjet e Lindjes dhe Perëndimit, në Hawaii dhe në shtetet e bllokuara, sipas një studimi të botuar të hënën në Gazetën Ndërkombëtare të Kancerit. Melanoma është një nga kanceret me rritje […]

LEXO TE PLOTE