Connect with Us

Po bini në dashuri apo janë thjesht kimikatet që e shkaktojnë këtë gjendje

Life Style

Po bini në dashuri apo janë thjesht kimikatet që e shkaktojnë këtë gjendje

Publikuar

-

Ne përdorim shpesh shprehjen kam rënë në dashuri, ndjehemi sikur kemi humbur kontrrollin tek vetja dhe nuk i komandojmë dot emocionet.

Por këto emocione të ëmbla që i lidhim me zemrën në të vërtetë janë kimikate dhe hormone që pushtojnë një organ më të lartë, trurin tonë. Nis me një përplasje.

Ajo shkëndijë e parë e tërheqjes ndez një rajon të varrosur thellë në tru të quajtur zona e segmentit ventral, ose VTA. Duke njohur një shpërblim të mundshëm gjatë bërjes, VTA fillon prodhimin e një kimikate të quajtur dopamine, shpesh e quajtur “neurotransmetuese”. Dopamina gjithashtu luan një rol në lëvizjen, motivimin, përqendrimin mendor, psikozën, madje edhe prodhimin e qumështit të gjirit. Por është më së miri i njohur për rolin e tij starrues në varësi – dhe romancën.

Duke kërcyer nga neuroni në neuron, dopamina udhëton në një rrugë të lashtë të quajtur shtegu mesolimbik, duke i paraprirë trurit për t’iu kushtuar vëmendje dhe për të reaguar ndaj shpërblimeve të pritura nga ushqimi, varësia, përqafimet, seksi ose veprime të tjera po aq të këndshme.

Ky rrjet është aq i lashtë edhe krimbat dhe mizat, të cilat evoluuan rreth dy miliardë vjet më parë, kanë një autostradë të ngjashme shpërblimi në sistemet e tyre primitive.

Kërcimet e neuronit kalojnë në bërthamë dhe bërthama më pas është ajo që i akumulon, një strukturë e rrumbullakët, e sheshtë që funksionon si qendra e kontrollit të stimulit për trurin. Ripërtërit prodhimin e dopaminës, duke pushtuar trurin tuaj me ndjenja të zgjeruara të lumturisë, euforisë dhe dëshirës.

Rritja e niveleve të dopaminës = euforisë dhe dëshirës = tërheqje më e madhe ndaj objektit të dashurisë suaj. Ju jeni “i lartë” në dashuri, ashtu si një i droguar është “i lartë” ndaj kokainës,  dhe do ta dëshironi gjithnjë e më shumë.

A keni menduar ndonjëherë pse shpesh herë e quani dashurinë një gabim? Po, kjo është e gjitha kimikate gjithashtu. Së pari, truri mbi dashurinë çaktivizon amigdalën, e cila kontrollon perceptimin e frikës, zemërimit dhe trishtimit. Nuk është çudi që ndihemi të sigurt me të dashurin tonë. Në të njëjtën kohë, truri dëmton aftësinë e korteksit tonë të mesëm dhe frontal për të përdorur logjikën, kritikuar apo menduar mirë. Ne pezullojmë fjalë për fjalë aftësinë tonë për të analizuar dhe gjykuar objektin e dashurisë sonë.

Trupat tanë janë me vështirësi evolucionare për të shpëtuar speciet tona.

Që na çon në nivelin tjetër të trurit tuaj mbi dashurinë: lidhja. Të gjitha këto gjëra për të cilat ne kemi folur – siç janë adrenalina dhe dopamina – janë nivele të shpejta, të dizajnuara për të na interesuar.

Truri nënshkruan marrëveshjen duke lëshuar oksitocinë, shpesh të quajtur “hormoni i dashurisë”. Është një neuropeptid i prodhuar në hipotalamus dhe sekretohet nga gjëndra e hipofizës gjatë kohërave të intimitetit, si përqafimi, ushqyerja me gji dhe orgazma.

Studimet tregojnë se oksitocina forcon lidhjet sociale te gjitarët, dhe aktivitetet intime që shkaktojnë lëshimin e saj ndihmojnë çiftet të krijojnë lidhje të forta.

Pra, përqafimi, puthja dhe bërja e dashurisë janë të gjitha gjërat që mund të vazhdoni të bëni për të mbajtur trurin tuaj në dashuri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Një kërkesë në rritje për “klipet” e nxehta/ Punojëset e seksit offline të detyruara të nisin punën në internet

Publikuar

-

Nga

Shumica e punonjësve të seksit takojnë klientë personalisht. Për ta, koronavirusi parashikon rrënim ekonomik. “Virusi është një fatkeqësi për bizneset që përballen me klientët – dhe puna e seksit nuk është ndryshe”, thotë Goddess Cleo, një dominatrix nga Londra. “Shumica e të ardhurave të mia gjenerohen nga sesione dhe ngjarje një për një. Unë normalisht […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi sipas astrologut të famshëm italian/ Kjo është shenja që duhet të ketë kujdes ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

Dashi Ditën e sotme hëna do të jetë e vendosur në shenjë n tuaj. Edhe pse do të favorizoheni nga forca të mëdha dhe shpresa, do të keni nevojë të mbaheni shumë fort. Vonesat dhe ngadalësimet që janë të pashmangshme në këtë periudhë kërkojnë që ju të bëni gjëra pa nxitim . Deri të enjten […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Sot në serialin Lule të vetmuara/ Gokhan i shpreh dashurinë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Seher i jep para Meralit por pa e kuptuar kjo e fundit. Meral kërkon leje nga Ferideja që të shkojë të festojë ditëlindjen e një mikeshe. Feride nuk i jep leje Meralit me frikën prej ndonjë rreziku. Meral vendos të dalë fshehtas nga konvikti. Xhemre dhe Gokhan takohen në parkun e lojërave dhe gjatë bisedës […]

LEXO TE PLOTE