Connect with Us

Dita e Ndërgjegjësimit të Beqarëve/ Përfitimet e të qënit vetëm

Life Style

Dita e Ndërgjegjësimit të Beqarëve/ Përfitimet e të qënit vetëm

Publikuar

-

Një numër i madh njerëzish në të gjithë botën po zgjedhin të vazhdojnë jetën e tyre si beqarë.

Numri i burrave dhe grave amerikanë që nuk janë martuar kurrë, janë të divoprcuar apo jetojnë vetëm është në rritje sipas Byrosë së regjistrimit në SHBA.

Duke përjashtuar faktin se martesat apo lidhjet janë më pak të zakonshme këto vitet e fundit, të qënit beqarë vijon të ketë sulme të stigmave apo ndjenjave të vetmisë jo më larg se dje, ditën e Shën Valentinit.

Ndjenjat e vetmisë për beqarët që nuk kanë gjetur ende “një të dashur” janë me bollëk.

Sidoqë të jetë studimet tregojnë se disa njerëz e shohin beqarinë si një destinacion të lumtur para se të shkojnë tek stacioni i martesës.

Studiuesi Dr Elyakim Kislev zbuloi se nëse jeni beqar, ju mund të ripërcaktoni konceptin për veten tuaj: Ju nuk duhet të jeni i vetmuar, dhe nuk jeni një dështim. Të qenit beqar mund të jetë një avantazh në vend të një burimi agonie, thotë ai.

Kislev ka analizuar databazën e SHBA dhe Europës dhe ka realizuar disa intervista për të studiuar trendet që përfshijnë beqarinë dhe çfarë i bën beqarët të lumtur, duke kuptuar se për disa njerëz lumturia është një mënyrë jetese ose diçka që ata duhet ta pranojnë.

“Është një fakt se shoqëria e sheh beqarinë si një rritje të tmerrshme por duhet të rregullojmë imazhin duke treguar se të qënit beqar nuk do të thotë se je i dështuar apo i braktisur”, tha Kislev.

Beqaria dhe jetesa vetëm janë dy fenomene në rritje gjithashtu edhe në vende si Japonia, Italia apo Suedia, sipas disa studimeve.

Kislev beson se ka mënyra për të kthyer ndjenjat e vetmisë në aftësinë për të ndjerë fuqizim dhe gëzim në çdo fazë të jetës tuaj.

Identifikimi i rrënjës së vetmisë

Nëse do të përpiqeni të tërhiqeni veten duke u ndjerë i vetmuar, është e rëndësishme të identifikoni shkakun e asaj vetmie, sipas Kislev. Ekzistojnë dallime midis vetmisë kronike, izolimit shoqëror dhe ndjenjave të vetmisë.

Vetmia kronike përcaktohet si vetmia ose izolim shoqëror që ndodhin gjatë një periudhe të gjatë kohore dhe ndikon në shëndetin tuaj mendor dhe fizik , sipas Shoqatës Psikologjike Amerikane . Ai mund të “rrisë rrezikun e zhvillimit të [problemeve shëndetësore si pagjumësia dhe sëmundjet e zemrës], shqetësimet psikologjike dhe problemet e sjelljes,” tha Dr. Indra Cidambi, drejtori mjekësor i përqendruar në shëndetin mendor dhe trajtimin e varësisë në Qendrën e Terapisë në Rrjetin në New Jersey .

Ndjenjat e vetmisë, ose të përkohshme, janë të bazuara në ndjenja subjektive, të vetë-perceptuara të neglizhencës ose “një mospërputhje midis niveleve të arritura dhe të dëshiruar të marrëdhënieve shoqërore”, sipas ekspertëve.

“Të jesh vetëm nuk e bën një person të vetmuar, por perceptimi i të qenurit vetëm është ajo që e bën njeriun të vetmuar”, tha Cidambi.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që të martuarit mund të jenë po aq të vetmuar dhe të pakënaqur sa homologët e tyre të vetëm.

“Është vërtetuar herë pas here se personat e martuar mund të privohen shumë nga vetmia dhe emocionalisht brenda martesës së tyre, nganjëherë pikërisht sepse ata janë të përkushtuar ndaj këtij një personi dhe kanë hequr dorë nga ushqimi i lidhjeve të tjera,” tha Kislev.

“Në vend që të përballen me vetminë në rrënjët e saj, shumë njerëz ndjekin partneritetin vetëm për të zbuluar se vetmia është një problem i pavarur, kurë për të cilën qëndron kryesisht brenda vetvetes, siç kanë argumentuar vazhdimisht studiuesit”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Një kërkesë në rritje për “klipet” e nxehta/ Punojëset e seksit offline të detyruara të nisin punën në internet

Publikuar

-

Nga

Shumica e punonjësve të seksit takojnë klientë personalisht. Për ta, koronavirusi parashikon rrënim ekonomik. “Virusi është një fatkeqësi për bizneset që përballen me klientët – dhe puna e seksit nuk është ndryshe”, thotë Goddess Cleo, një dominatrix nga Londra. “Shumica e të ardhurave të mia gjenerohen nga sesione dhe ngjarje një për një. Unë normalisht […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi sipas astrologut të famshëm italian/ Kjo është shenja që duhet të ketë kujdes ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

Dashi Ditën e sotme hëna do të jetë e vendosur në shenjë n tuaj. Edhe pse do të favorizoheni nga forca të mëdha dhe shpresa, do të keni nevojë të mbaheni shumë fort. Vonesat dhe ngadalësimet që janë të pashmangshme në këtë periudhë kërkojnë që ju të bëni gjëra pa nxitim . Deri të enjten […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Sot në serialin Lule të vetmuara/ Gokhan i shpreh dashurinë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Seher i jep para Meralit por pa e kuptuar kjo e fundit. Meral kërkon leje nga Ferideja që të shkojë të festojë ditëlindjen e një mikeshe. Feride nuk i jep leje Meralit me frikën prej ndonjë rreziku. Meral vendos të dalë fshehtas nga konvikti. Xhemre dhe Gokhan takohen në parkun e lojërave dhe gjatë bisedës […]

LEXO TE PLOTE