Connect with Us

Twitter në mbrojtje të përdoruesve/ Filtri i ri fshin fotografitë nudo nga mesazhet

Teknologji

Twitter në mbrojtje të përdoruesve/ Filtri i ri fshin fotografitë nudo nga mesazhet

Publikuar

-

Një filtër i ri në mediat sociale është krijuar për të ndaluar përdoruesit të dërgojnë apo të marrin foto nudo. Të premten është shtuar një shtojcë e quajtur Safe DM, e cila bllokon dhe fshin fotot e organeve gjenitale të dërguara me mesazhe do të aktivizohet edhe për përdoruesit e Tëitter-it.

Kelsey Bressler ka treguar se idea për këtë shtojcë erdhi pasi mori një foto nudo të padëshiruar ngë një burrë.

Ajo është shprehur se mediat sociale mund të bëjnë më shumë për të mbrojtur përdoruesit e tij në internet.

Safe DM është në fazat e para të bisedimeve për të shtuar filtrin në një tjetër platformë të madhe, tha znj Bressler për BBC. “Ne do të dëshironim ta shfrytëzojmë këtë në platformat e tjera të mediave sociale dhe po diskutojmë se ku të shkojmë tjetër”.

Për të zhvilluar inteligjencën artificiale, zonja Bressler parashtroi një kërkesë në shtator që publiku të dërgojë fotografitë e saj të penisit. “Unë jam duke testuar një filtër që është në zhvillim i cili automatikisht do të zbulojë fotografitë e dickave në DM dhe do t’i trajtojë ato në emër të përdoruesit,” postoi ajo në Tëitter. U dërguan mbi 4,000 fotografi. Ekipi Safe DM pretendon se filtri funksionon 99% të kohës.

Një provë nga Buzzfeed Neës përfundoi se softveri ishte shumë i saktë kur ishte fjala për bllokimin dhe fshirjen e fotove të peniseve. Por ka një kohë vonesë prej disa minutash. Përdoruesit që duan të përdorin Safe DM duhet të shtojnë një shtojcë në llogarinë e tyre në Tëitter dhe ta lejojnë atë të përdorë mesazhe direkte./ CNA.al

 

Softueri skanon mesazhet e përdoruesve për imazhet e penisave. Nëse zbulon një, ai i dërgon një përgjigje të dy palëve duke i lënë ata të dinë se mesazhi ishte i papërshtatshëm dhe është fshirë.

 

Zonja Bressler tha që AI vetëm kërkon imazhet e padëshiruara dhe nuk lexon tekstin e një mesazhi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Rivali më i ri i Netflix dhe Youtube/ Aplikacioni transmetues me forma të shkurtra

Publikuar

-

Nga

Shërbimi i parë lëvizës i Quibi filloi në SH.B.A të hënën, me gjithë shqetësimet që shpërthimi i koronavirusit mund të ndikojë në shikimin e tij. Kompania ka rritur me $ 1.8bn (1.47bn £) për projektin që synon të rivalizojë Netflix dhe YouTube. Shfaqjet e Quibi janë 10 minuta ose më të shkurtra dhe filmat janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Google “gjurmon” qytetarët gjatë pandemisë

Publikuar

-

Nga

Google do të ndjekë publikisht lëvizjet e njerëzve gjatë pandemisë koronavirus. Firma e teknologjisë do të publikojë detaje për llojet e ndryshme të vendeve ku njerëzit do të shkojnë në një bazë qarku në Britani të Madhe, si dhe të dhëna të ngjashme për 130 vende të tjera. Plani është të lëshojë një azhurnim të […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE