Connect with Us

Debatet e shumta për racizmin/ 5 mitet që nuk i keni ditur më parë

Trendi Sot

Debatet e shumta për racizmin/ 5 mitet që nuk i keni ditur më parë

Publikuar

-

Stereotipet dhe mitet për racën nuk shprehen vetëm nga racistët e hapur. Për shumë njerëz me qëllim të mirë, përvoja dhe historia kulturore i ka drejtuar ata drejt pikëpamjeve që nuk mbështeten nga gjenetika njerëzore. Supozimi se studentët e Azisë Lindore janë natyrshëm më të mirë në matematikë, se njerëzit me ngjyrë kanë ritëm natyror, ose se hebrenjtë janë të mirë me paratë, të gjithë e njohim dikë që mendon përgjatë këtyre linjave.

Në Radio 4’s Si të Argumentoni me Racist , gjenetisti Dr Adam Rutherford ofron një vegël shkencore për të ndarë faktin nga miti për të kuptuar se si ne jemi të ndryshëm dhe si jemi të njëjtë. “Racizmi po shprehet sot në publik më hapur sesa në çdo kohë që mund të kujtoj,” thotë shkencëtari, “dhe është detyra jonë ta kundërshtojmë atë me fakte.”

Këtu janë pesë mite raciste që janë diskutuar pafund përgjatë këtyre viteve.

1-ADN-ja e njerëzve të bardhë dhe atyre me ngjyrë është krejtësisht e ndryshme

Pigmenti kryesor në lëkurën e njeriut quhet melanin, dhe përdoret për të na mbrojtur nga dielli. Ajo thith rrezet ultra vjollcë të diellit përpara se të shkatërrojnë folatet, një nga vitaminat kryesore të trupit. Shumë gjene janë të përfshirë në rrugët biokimike që rezultojnë në prodhimin e melaninës, dhe variacioni natyror brenda këtyre gjeneve është shkaku rrënjësor i spektrit të toneve të lëkurës që kanë njerëzit. Pra, ndryshimi më i madh gjenetik brenda racës njerëzore është midis njerëzve të bardhë dhe atyre me ngjyrë, apo jo? Gabim. Së pari, të gjithë njerëzit ndajnë pothuajse të gjithë ADN-në e tyre – një fakt që tradhton të gjitha origjinat tona të kohëve të fundit nga Afrika. Së dyti, ekziston më shumë larmi gjenetike në kontinentin e Afrikës sesa në pjesën tjetër të botës të bashkuar.

2-Ekziston një gjë e tillë si “pastërtia racore”

«Njerëzit kanë lëvizur nëpër botë përgjatë historisë, dhe kanë bërë seks kurdo dhe kudo që të ishin në gjendje,» thotë Adam. Ndonjëherë këto janë lëvizje të mëdha në kohë të shkurtër. Më shpesh njerëzit janë kryesisht statikë për disa gjenerata dhe që mund të ndjehen si një spirancë gjeografike dhe kulturore. Megjithatë, çdo nazist ka paraardhës hebrenj. Supdo supremacist i bardhë ka paraardhës të Lindjes së Mesme. Racdo racist ka paraardhës të Afrikës, Indisë, Azisë Lindore, si dhe të gjithë të tjerët. ” “Pastërtia raciale është një fantazi e pastër,” thotë gjenetisti. “Për njerëzit, nuk ka gjak të pastër. Vetëm mongre të pasuruara nga gjaku i turmave. ”

 

3-Anglia është për anglezët

Disa njerëz përjetojnë shumë ankth në lidhje me emigrantët dhe refugjatët që vijnë në Ishujt Britanikë. Ata që janë nga ekstremi i djathtë kanë shprehur zemërim prej kohësh në formën e epiteteve si: “Angli për Anglezët” ose “kthehu atje ku ke ardhur”.

Në të vërtetë, Britania ka qenë e pushtuar në mënyrë të vazhdueshme gjatë gjithë historisë së saj dhe është bërë shtëpia e migrantëve që kur u bë një ishull rreth 7,500 vjet më parë! Para se Francezët të merrnin përsipër në 1066, ne u pushtuam nga Vikingët, dhe para tyre kishte një lëvizje të vazhdueshme të njerëzve nga kontinenti: Angles, Saksons, Huns, dhe dhjetëra fise dhe klane të tjera më të vogla. Para kësaj, romakët sunduan, dhe shumë nga rekrutët e tyre ishin nga e gjithë ajo perandori ndër-kontinentale dhe më gjerë – përfshirë Afrikanët nën-Sahariane.

Kur dhe pse u bë mbizotërues ‘diversiteti’?

Rreth 4500 vjet më parë, Britania ishte e populluar kryesisht nga fermerë, njerëzit e të cilëve kishin emigruar nga Evropa nëpër atë terren të vazhdueshëm midis Hollandës dhe Anglisë Lindore. Në bazë të provave të ADN-së, ne mendojmë se ato mund të jenë bërë lëkurë ulliri, me flokë të errët dhe sy kafe. Dhe para tyre kishte grumbullues gjuetarësh, të cilët kishin lëkurë edhe më të errët. Pra, kur racistët thonë, Britania është për Britanikët, ose flasim për njerëz “indigjenë”, kush do të thotë në të vërtetë?

 

4-Një test gjenealogjik mund të dëshmojë se dikush është 100% i bardhë

Gjenealogjia dhe prejardhja na magjepsin – dhe racistët në veçanti. Uebfaqet si Stormfront frekuentohen nga nacionalistë të bardhë, supremacist të bardhë dhe antisemitikë të cilët janë të fiksuar pas gjenetikës së popullsisë. Ata përdorin teste të gjenealogjisë rrjedhore, si ato të ofruara nga ADA Ancestry, për të “vërtetuar” se janë 100% të bardhë ose jo hebrenj. Sidoqoftë, logjika është e gabuar.

ADN mund të ju tregojë disa gjëra interesante në lidhje me historinë e familjes, dhe është shumë e dobishme për të identifikuar familjen e ngushtë si vëllezërit e motrat e humbur ose prindërit biologjikë, por fuqitë e saj janë të kufizuara thellësisht nga biologjia themelore.Me kalimin e kohës, pasardhësit fillojnë të derdhin ADN-në e të parëve të tyre aktualë – dhe sasia që zhduket është kumulative shumë e madhe.

 

5-Njerëzit me janë më të mirë në vrapim sesa njerëzit e bardhë

Njeriu i bardhë bardhezi që garoi në një finale 100 m në Lojërat Olimpike ishte në vitin 1980. Atletet e zeza kanë mbizotëruar epokën moderne të sprintingut, dhe kjo ka nxitur një besim të mbajtur zakonisht se njerëzit me origjinë afrikane kanë një avantazh në sport për shkak të gjenetikës së tyre prejardhja. Në fakt, gjenetika e suksesit sportiv është shumë e ndërlikuar./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Jeni të stresuar dhe hani pa kontrroll në këtë periudhë izolimi/ Zbuloni si duhet të kujdeseni për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Nga

Me pandeminë globale dhe  koronavirusin që na sfidon çdo ditë, në mënyra të ndryshme, duket se është bërë një problem me mundësi të barabarta, duke prekur edhe ata që zakonisht nuk hanë në përgjigje të ankthit ose emocioneve të tjera. Si ta menaxhoni ngrënien nga stresi? Pavarësisht nëse është hera juaj e parë që luftoni […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Vajzat e jetimores marrin lajmin tronditës/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Publikuar

-

Nga

Ejlyl gjatë operacionit sheh në ëndërr të gjitha të këqijat që ka kaluar prej Kemalit. Doktori njofton Nazanin se Defne duhet të bëhet operacion. Nazan dhe Defne tronditen. Nazan i premton Defnes se do të bëjë të pamundurën që ajo të shërohet. Ejlyl dhe Songyli dalin nga operacioni. Shoqet e shokët i presin mes lotësh. […]

LEXO TE PLOTE