Connect with Us

Gjiganti i teknologjisë bën blerjen marramendëse/ Shpenzon një “mal me para” për Rezidencën në Beverly Hills

Teknologji

Gjiganti i teknologjisë bën blerjen marramendëse/ Shpenzon një “mal me para” për Rezidencën në Beverly Hills

Publikuar

-

Drejtori i Përgjithshëm i Amazon, Jeff Bezos pagoi 165 milion dollarë për të blerë një rezidencë të Beverly Hills që i përket mogulit të Hollivudit David Geffen, raporton CNN. Lajmet u raportuan për herë të parë nga Ëall Street Journal .

Kjo nuk është blerja e vetme e themeluesit e Amazon ( AMZN ) në Los Angeles. Sipas burimit, ai granatoi 90 milion dollarë të tjerë për të blerë një ngastër toke afër rezidencës nga pasuria e bashkëthemeluesit të Microsoft Paul Allen, i cili vdiq në 2018 .

Kjo marrëveshje u bë nga Bezos Expeditions , një entitet që kontrollon disa nga investimet e tjera të Bezos, përfshirë The Ëashington Post dhe kompaninë hapësinore Blue Origin, raportoi Gazeta.

Shtëpia e re e Bezos u ndërtua në vitet 1930 nga Jack L. Warner, themeluesi i perandorisë së filmit Warner Bros., dhe përfshin nëntë hektarë përfshirë një rezidencë 13.600 metra katrorë, një fushë tenisi, pishinë, kurs golfi me nëntë vrima dhe garazhe me pompat e tyre të gazit, sipas një profili të shtëpisë së vitit 1992 nga revista Architectural Digest.

Sipas revistës, Geffen e bleu pronën në 1990 për rreth 47.5 milion dollarë – një rekord kombëtar në atë kohë.

Përfaqësuesit për ekspeditat e Bezos dhe Amazon nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment.

Lajmet për blerjet vijnë më pak se një vit pasi Bezos raportohet se harxhoi 80 milion dollarë për të blerë tre apartamente.

Bezos gjithashtu zotëron shtëpinë më të madhe në Washington DC, një ish-muze tekstili që i raportohet se e bleu për 23 milion dollarë në vitin 2016.

Këto mund të jenë shuma që bien në sy, por vështirë se bëjnë një rezultat në vlerën neto të Bezos, për të cilën Indeksi i Miliarderi i Bloomberg thotë se aktualisht është 132 miliardë dollarë. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE