Connect with Us

Sa i rëndësishëm është festimi i ditëlindjes së fëmijëve/ Zbuloni çfarë thonë studimet

Showbizz

Sa i rëndësishëm është festimi i ditëlindjes së fëmijëve/ Zbuloni çfarë thonë studimet

Publikuar

-

Kur ditëlindja e një fëmije afrohet, disa prindër shpesh entuziazmohen dhe përgatiten paraprakisht për të festuar këtë rast. Por ka edhe prindër që preferojnë të kursejnë të gjitha shpenzimet e përfshira në hedhjen e një feste për ditëlindjen dhe vendosin të mos bëjnë festë fare. Por kjo mund të jetë kundërproduktive.

Bright Side dëshiron ta ndajë këtë artikull me ju që flet për rëndësinë e festimit të ditëlindjes së të vegjëlve dhe inkurajon prindërit të mos harrojnë ndjenjën e tyre të gëzimit.

Të bësh apo jo festë

Po, gjithçka ka ndryshuar. Ajo që kemi përdorur për të konsideruar një festë të thjeshtë për ditëlindjen, tani është bërë kthyer në një temë ku kryefjala janë të ftuarit, tryeza të personalizuara dhe dekorime të shtrenjta që ndoshta do të përfundojnë në plehra. Sidoqoftë, Dr. Jacqueline Woolley mbron rëndësinë e festimit të ditëlindjeve në një mënyrë kuptimplote, pasi fëmijët, si të rriturit, kërkojnë shpjegime për ngjarje personale.

Rëndësia e festimit të një ditëlindjeje

Dr Woolley kreu një  studim midis koncepteve të moshës dhe ditëlindjeve të fëmijëve. Për hulumtimin u morën në pyetje 99 fëmijë amerikanë midis moshës 3 dhe 5 vjeç. Procedura ishte e thjeshtë, pasi të gjithë u prezantuan me të njëjtin skenar: 3 Rezultatet zbuluan se shumë prej tyre thanë se ai që nuk kishte festuar ditëlindjen nuk embante mend se sa vjec ishte.

Përparësitë e festimit të një ditëlindjeje, sipas psikologjisë së zhvillimit

1-Ata ngrenë vetëvlerësimin e tyre .

2-Ata forcojnë lidhjet familjare .

3-Ata vendosin marrëdhënie shoqërore .

4-Ata krijojnë kujtime pozitive .

5-I ndihmon ata të kenë një perceptim të kohës . /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Një princeshë në karantinë”/ Françeska Jaçe ngre temperaturat me videon e nxehtë

Publikuar

-

Nga

Modelja e njohur Françeska Jaçe ka tërbuar Instagramin teksa ka publikuar një video shumë të nxehtë.  Me veshje intime dhe qëndrim mjaft seksi, Franceska ka lënë të gjithë fansat e saj gojëhapur. “Një princeshë në karantinë”, shkruan ajo krahas videos. Menjëherë rrjeti është mbushur plot komente komplimentuese drejt saj.Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ […]

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Me bikini të kuqe flakë/ Zaimina Vasjari “tërbon” ndjekësit

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Zaimina Vasjari është një nga vajazt më seksi të shoëbizit shqiptar. Ajo di të rrëmbejë vëmendjen e të gjithë ndjekësve të saj me fotot e nxehta që publikon shpesh në rrjetet sociale. Së fundi Zaimina ka vendosur të vijë me një pozë ‘të nxehtë’, veshur me bikini të kuqe. Duke nxjerr në pah hiret […]

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Rita Ora provokon ndjekësit/ Publikon fotot me bikini nga karantina

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora tashmë është bërë e parezistueshme në rrjetet sociale.  Rita ka publikuar disa foto ku shihet teksa merr rreze dielli me bikini. Këngëtarja ka treguar dhe një herë linjat e saj perfekte. Pavarësisht se jemi në kohë pandemie Rita ka arritur të kontrrollojë kilet e tepërta dhe këtë e vërtetojnë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: