Connect with Us

Bosi i Facebook/ I lumtur se do të paguajë më shumë taksa në Europë

Teknologji

Bosi i Facebook/ I lumtur se do të paguajë më shumë taksa në Europë

Publikuar

-

Bosi i Facebookut, Mark Zuckerberg, ka pranuar se gjigantëve të teknologjisë do tu duhet të paguajnë më shumë taksa në Europë në të ardhmen dhe njeh “zhgënjimin” e njerëzve për këtë çështje.

Mark Zuckerberg gjithashtu tha se ai mbështeti planet nga organizata për bashkëpunim dhe zhvillim ekonomik për të gjetur një zgjidhje globale.

Facebook dhe shumë të tjerë janë akuzuar se nuk paguajnë pjesën e tyre të drejtë të taksave në vendet ku ata veprojnë.

Por disa thonë që OECD po ecën shumë ngadalë drejt qëllimit të saj për një marrëveshje të vitit 2020.

Në Mbretërinë e Bashkuar, Facebook pagoi vetëm 28.5 milion in në taksën e korporatave në vitin 2018 pavarësisht se gjeneroi një rekord prej 1.65bn £ në shitjet britanike.

Në një konferencë në Mynih këtë të Shtunë, Z. Zuckerberg do të thotë: “Unë e kuptoj që ekziston zhgënjimi se si tatohen kompanitë e teknologjisë në Evropë.

“Ne gjithashtu duam reformën e taksave dhe unë jam i kënaqur që OECD po e shikon këtë. Ne duam që procesi i OECD të ketë sukses në mënyrë që të kemi një sistem të qëndrueshëm dhe të besueshëm. “Dhe ne e pranojmë që kjo mund të thotë që duhet të paguajmë më shumë taksë dhe ta paguajmë atë në vende të ndryshme nën një kornizë të re.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Rivali më i ri i Netflix dhe Youtube/ Aplikacioni transmetues me forma të shkurtra

Publikuar

-

Nga

Shërbimi i parë lëvizës i Quibi filloi në SH.B.A të hënën, me gjithë shqetësimet që shpërthimi i koronavirusit mund të ndikojë në shikimin e tij. Kompania ka rritur me $ 1.8bn (1.47bn £) për projektin që synon të rivalizojë Netflix dhe YouTube. Shfaqjet e Quibi janë 10 minuta ose më të shkurtra dhe filmat janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Google “gjurmon” qytetarët gjatë pandemisë

Publikuar

-

Nga

Google do të ndjekë publikisht lëvizjet e njerëzve gjatë pandemisë koronavirus. Firma e teknologjisë do të publikojë detaje për llojet e ndryshme të vendeve ku njerëzit do të shkojnë në një bazë qarku në Britani të Madhe, si dhe të dhëna të ngjashme për 130 vende të tjera. Plani është të lëshojë një azhurnim të […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE