Connect with Us

Me qindra meshkuj të zhveshur/ Festivali “Hadaka Matsuri” në Japoni

Kuriozitete

Me qindra meshkuj të zhveshur/ Festivali “Hadaka Matsuri” në Japoni

Publikuar

-

Tokyo- Me qindra njerëz të guxishëm janë bërë pjesë e Naked Festival në perfekturën e Okayama  në pjesën jugore të ishullit Honshu të Japonisë.

Ngjarja e quajtur Hadaka Matsuri është një festival që mbahet çdo vit të shtunën e 3 të Shkurtit në Tempullin Saidaji Kannonin përreth 30 minuta në Okayama.

Përreth 10.000 meshkuj ishin pjesëmarrës në këtë festival ku dalin pothuajse të zhveshur.

Ata veshin vetëm një veshje tradicionale japoneze të quajtur “fundoshi” dhe një palë çorape të bardha të quajtura “tabi”.

Në këët festival festohet për bekimet që kanë marrë njerëzit përsa i përket të ardhurave, prosperitetit dhe fertelitetit.

Ky festival nis në 15:20 me orën lokale dhe ndahet në festime për djemtë e rinj që synon të nxisë interesin për gjeneratat e reja. “Shpresojmë që ata të mund ta mbajnë traditën të gjallë në të ardhmen”, tha Mieko Itano, një zëdhënës i bordit të turizmit Okayama, për CNN Travel.

Në mbrëmje, burrat kalojnë një orë ose dy duke vrapuar nëpër tempuj për të përgatitur dhe pastruar veten me ngrirjen e ujit të ftohtë, përpara se të përplasen në ndërtesën kryesore të tempullit.

Kur zbardhet një prift hedh 100 tufa degësh dhe dy shkopinj shingi të gjatë 20 centimetër./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: