Connect with Us

Gjumi në orët e vona i dëmshëm për fëmijët nën 6 vjeç/ Rrezik për tu prekur nga obeziteti

Shëndeti

Gjumi në orët e vona i dëmshëm për fëmijët nën 6 vjeç/ Rrezik për tu prekur nga obeziteti

Publikuar

-

Kohët e fundit është zhvilluar një stusim që lidhet me fjetjen vonë të fëmijëve nën moshën 6 vjeç dhe riskun për tu prekur nga obeziteti. Por jo për këtë arsye, nënat duhet të nxitojnë të vënë në gjumë fëmijët më herët.

Sipas studimit ata duhet të përqëndrohen për të mbajtur një rutinë të rregullt kur bëhet fjalë për përcaktimin e vaktit apo kohës për të fjetur.

Hulumtimi, i cili ishte pjesë e një studimi më të gjerë mbi obezitetin, u përqëndrua në 107 fëmijë në Suedi, me 64 prej fëmijëve që kishin një prind që klasifikohej si mbipeshë ose obez.

Ata zbuluan se fëmijët që shtrihen për të fjetur pas orës 21:00 janë më të rrezikuar për të fituar një peshë më të madhe trupore.

Marcus tregon që qëndrimi pas orës 21:00 mund të jetë një shenjë e një stili të përgjithshëm jetese që i vë fëmijët në rrezik më të madh të mbipeshes, në vend se rritja e tyre në peshë të jetë e lidhur direkt me kohën e gjumit.

Në një koment të lidhur me hulumtimin, Dr. Nicole Glaser dhe Dr. Dennis Styne, të dy endokrinologë pediatrikë në UC Davis Health në Sacramento, California, thanë se ishte e mundur që mbipesha dhe gjumi jo adekuat mund të jenë për shkak të ndikimeve të tjera, të tilla si “teprica koha e ekranit, ushtrime jo adekuate, ose më pak vigjilencë në përgjithësi për zakonet shëndetësore nga ana e familjes “.

Në një koment të lidhur me hulumtimin, Dr. Nicole Glaser dhe Dr. Dennis Styne, të dy endokrinologë pediatrikë në UC Davis Health në Sacramento, California, thanë se ishte e mundur që mbipesha dhe gjumi jo adekuat mund të jenë për shkak të ndikimeve të tjera, të tilla si “teprica koha e ekranit, ushtrime jo adekuate, ose më pak vigjilencë në përgjithësi për zakonet shëndetësore nga ana e familjes “.

Megjithatë, ata shtuan se ishte e mundur që mund të kishte një lidhje fizike. Kjo për shkak se disa prej rajoneve të trurit të përfshira në rregullimin e cikleve të gjumit dhe zgjimit, gjithashtu menaxhojnë sjelljen e ngrënies dhe agjërimit.

“Prandaj gjumi dhe rregullimi i peshës së trupit ndërthuren në mënyrë të ndërlikuar në nivele të shumëfishta,” kanë shkruar Glaser dhe Styne, të cilët nuk ishin të përfshirë në hulumtim.

Një kufizim kryesor i studimit ishte numri i vogël i fëmijëve të përfshirë. Sidoqoftë, studiuesit ishin në gjendje të masin në mënyrë objektive karakteristikat e gjumit përmes gjurmuesit të kyçit në vend se të mbështeteshin në informacionin e transmetuar nga prindërit dhe fëmijët, diçka që Marcus tha se shpesh nuk është e besueshme./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Siguron mbrojtje kundër kancerit të mushkërive/ Përzierja e këtyre dy produkteve ushqimore bën “mrekulli”

Publikuar

-

Nga

Ka shumë lloje të zakonshme të kancerit, e cila është quajtur ndryshe sëmundja e kohës sonë. Njëri prej tyre është kanceri i mushkërive. Një grup shkencëtarësh që hulumtonin temën zbuluan se ushqyerja me kos dhe fibra zvogëlon rrezikun e kancerit të mushkërive. Të ushqyerit ka një ndikim të madh në shëndetin e njeriut dhe ngrënia […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përfshihet në dietën e Hilary Clinton dhe Beyonce/ Ky është ushqimi më përfitime të mahnitshme shëndetësore

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit, disa erëza janë promovuar jozyrtarisht nga prodhimet e përditshme të kuzhinës dhe përfshihen tek ushqimet me shumë përfitime. Hillary Clinton thuhet se hante një spec djegës në ditë ndërsa ishte në gjurmët e fushatës në përpjekje për të shmangur sëmundjet. Shafran i Indisë, i cili është përdorur në Azi për mijëvjeçarë, kohët […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

10 ushqimet që ju nevojiten gjatë karantinës pa u shqetësuar për kilet e tepërta

Publikuar

-

Nga

Ndërsa nuk ka një ushqim me kalori zero, ka ushqime që mund t’i shijoni lirshëm pa pasur nevojë të shqetësoheni për paketimin e kileve. Sipas dietologut Dr. Lisa Young , këto ushqime përgjithësisht hyjnë në një nga dy kategoritë: pemë ose perime jo-niseshte. Young thotë se ka disa arsye pse nuk do të fitoni peshë […]

LEXO TE PLOTE