Connect with Us

Melanoma/ Shtetet me rrezikshmërinë më të lartë për tu prekur nga kjo sëmundje

Kuriozitete

Melanoma/ Shtetet me rrezikshmërinë më të lartë për tu prekur nga kjo sëmundje

Publikuar

-

Shtetet me normat më të larta të rasteve të melanomës të lidhura me rrezatimin ultravjollcë janë përhapur në të gjithë Shtetet e Bashkuara në brigjet e Lindjes dhe Perëndimit, në Hawaii dhe në shtetet e bllokuara, sipas një studimi të botuar të hënën në Gazetën Ndërkombëtare të Kancerit.

Melanoma është një nga kanceret me rritje të shpejtë në Shtetet e Bashkuara, duke kërcyer 2% në vit midis 2005 dhe 2015, si burra ashtu edhe gra, konstatoi studimi, me rreth 151,000 raste në vit në vitin 2030, nga pak më shumë se 96,000 në 2019, nëse tendencat aktuale vazhdojnë.

Për të përcaktuar numrin e melanomave të lidhura me UV për shtet, studiuesit krahasuan rastet midis 2011 dhe 2015 me një bazë të rasteve të pritura. Ata përdorën të dhëna historike midis viteve 1942 dhe 1954 nga nivelet e incidencës së melanomës në Connecticut, i cili ishte shteti i parë me një regjistër kanceroz me bazë popullsinë, i cili doli me një bazë fillestare për matje.

Studimi zbuloi në përgjithësi se ekspozimi UV në Shtetet e Bashkuara përbën 91% të të gjitha rasteve të melanomës të diagnostikuar nga 2011 deri në 2015 dhe se 94% ndodh në të bardhët jo-spanjolle.

Shtete të shumta kishin raste të melanomës me rreze UV ​​mbi 25 në 100,000 për të bardhët jo-Spanjolle, përfshirë Delaware, Georgia, California, Maryland, North Carolina, Florida, Oregon, South Carolina, Washington, Neë Jersey, New Hampshire, Vermont, Utah, Minesota, Idaho, Kentucky dhe Alabama.

Shtetet me normat më të larta të incidencës me atribut të UV-së midis të gjithë banorëve ishin:

Juta – 36.3 raste për 100,000

Vermont – 31.1 për 100,000

Delaware – 28.2 në 100,000

Minesota -27.6 për 100,000

Neë Hampshire -27.2 për 100,000

Oregon – 25.5 për 100,000

Idaho – 25.4 për 100,000

Xhorxhia – 24.2 për 100,000

Washington – 23.9 për 100,000

Montana – 23.9 për 100,000

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: