Connect with Us

Njeriu më i pasur në botë premton 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin e klimës

Teknologji

Njeriu më i pasur në botë premton 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin e klimës

Publikuar

-

Bosi i Amazonës Jeff Bezos ka premtuar 10 miliardë dollarë (7.7bn £) për të ndihmuar në luftimin e ndryshimit të klimës. Njeriu më i pasur në botë tha që paratë do të financojnë punën nga shkencëtarët, aktivistët dhe grupet e tjera. Duke shkruar në llogarinë e tij në Instagram, Z. Bezos tha që fondi do të fillojë shpërndarjen e parave këtë verë. Disa punonjës të Amazonës i kanë kërkuar atij të bëjë më shumë për të luftuar ndryshimin e klimës. Ka pasur rrugëdalje dhe disa staf kanë folur publikisht. Gjithashtu, Z.Bezos po financon programin hapësinor Origjinën Blu.

“Sot, unë jam i entuziazmuar të njoftoj se po filloj Fondin e Tokës në Bezos.Ndryshimi i klimës është kërcënimi më i madh për planetin tonë. Unë dua të punoj së bashku me të tjerët për të forcuar mënyrat e njohura dhe për të eksploruar mënyra të reja të luftimit të ndikimit shkatërrues të ndryshimit të klimës në këtë planet që ne të gjithë e ndajmë. Kjo iniciativë globale do të financojë shkencëtarë, aktivistë, OJQ – çdo përpjekje që ofron një mundësi reale për të ndihmuar në ruajtjen dhe mbrojtjen e botës natyrore.

Ne mund të shpëtojmë Tokën. Do të ndërmarrë veprime kolektive nga kompani të mëdha, kompani të vogla, shtete kombe, organizata globale dhe individë.”

“Unë jam duke dhënë 10 miliardë dollarë për të filluar dhe do të filloj lëshimin e granteve këtë verë. Toka është e vetmja gjë që ne të gjithë kemi të përbashkët – le ta mbrojmë së bashku”, shkruan ai në postimin e tij./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE