Connect with Us

“Toka e dragoit”/ Njihuni me vendin që nuk miraton asnjë ligj që nuk lidhet me mirëqënien e qytetarëve

Kuriozitete

“Toka e dragoit”/ Njihuni me vendin që nuk miraton asnjë ligj që nuk lidhet me mirëqënien e qytetarëve

Publikuar

-

Në skajin lindor të Himalajeve, i vendosur midis Indisë dhe Tibetit, shtrihet kombi i vogël i Druk Yul, i njohur më mirë si Bhutan. Në Bhutanese, emri do të thotë “Tokë e Dragoit”.

Krenar dhe mbrojtës i traditave të saj, Bhutan ka qenë i mbyllur për ndikime të jashtme për shekuj. Kombi hapi dyert e veta për turizmin në vitet 1970 dhe ka vendosur të marrë një qasje unike ndaj perëndimit, duke krijuar një koncept të njohur si “Indeksi i lumtur i bruto kombëtar”.

Mos u mashtroni nga emri. Kjo nuk është vetëm një masë e asaj se sa njerëzit buzëqeshin dhe qeshin. Është një qasje gjithëpërfshirëse ndaj zhvillimit të qëndrueshëm që i jep sa më shumë peshë lulëzimit njerëzor sikurse edhe pasuria.

“Ne në Bhutan jemi shumë unikë; demokracia jonë është shumë, shumë unike … në kuptimin që të gjithë ne jemi të bazuar shumë fort nga vlerat tona kombëtare”, tha kryeministri i Bhutan, Dr. Lotay Tshering, i cili mori detyrën në nëntor 2018. ” Ne nuk e vendosim interesin personal përpara interesit kombëtar. “Kur themi lumturinë kombëtare bruto, nuk është lloji i lumturisë festive” Ha ha – Ho ho “që kërkojmë në jetë,” shpjegoi Lotay. “Do të thotë vetëm kënaqësi, kontrolli i mendjes suaj, kontrolli i dëshirave në jetën tuaj. Mos u bëni xheloz me të tjerët, jini të lumtur me atë që keni, jini të dhembshur, jini një shoqëri ku mund të jeni më shumë se i lumtur për të ndarë gjëra me njëri-tjetrin.

“Mbreti ynë me të drejtë e quan Lumturinë Kombëtare Bruto si zhvillim me vlera,” vazhdon Lotay. “Nëse politika nuk ka një sasi të mirë të indeksit të lumturisë, nëse politika nuk është çdo mjedis miqësor, nëse politika nuk do të jetë në gjendje të sigurojë që do të rezultojë në mirëqenien e Bhutanese, ajo politikë nuk do të aprovohet kurrë në vend “.

Qendra për Studime Butan dhe GNH është përgjegjës për administrimin e sondazheve “Happiness Gross National Butan-së”. Ata shtrojnë pyetje të tilla si “Sa të lumtur jeni?” dhe “Sa shpesh praktikoni meditim?”

Ata matin nëntë fusha kryesore të lumturisë çdo pesë vjet që janë mirëqenia psikologjike, shëndetësia, arsimi, qeverisja e mirë, ekologjia, përdorimi i kohës, gjallërimi i komunitetit, kultura dhe standardet e jetesës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: