Connect with Us

E ardhmja e pasigurt e fëmijëve/ Zbuloni çfarë paralajmërojnë studiuesit

Shëndeti

E ardhmja e pasigurt e fëmijëve/ Zbuloni çfarë paralajmërojnë studiuesit

Publikuar

-

Asnjë vend nuk i ofron një fëmije edhe mundësinë e një edukimi të shëndetshëm dhe një mjedis të përshtatshëm për të ardhmen e tyre, thotë Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH). Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës dhe reklamat e dëmshme që inkurajojnë konsumin e ushqimit të shpejtë dhe pirjen nën moshë po i rrezikojnë fëmijët. Mbretëria e Bashkuar u rendit në mesin e 10 vendeve të para në botë për shëndetin e përgjithshëm dhe mirëqenien e fëmijëve.

Raporti i OBSH-së, Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (Unicef) dhe Komisioni Lancet , renditi 180 vende në gjasat që fëmija të jetë në gjendje të “lulëzojë”, duke u përqëndruar në faktorët shëndetësor dhe të mirëqenies si arsimi, ushqimi dhe vdekshmëria e fëmijëve.

Vendet u renditën gjithashtu në nivelet e tyre të emetimit të karbonit. Rreth 40 ekspertë të shëndetit të fëmijëve paralajmëruan se përparimi gjatë dy dekadave të fundit ishte “i prapambetur” nëse qeveritë anembanë globit nuk do të kishin bërë ndryshime rrënjësore.

“Çdo fëmijë në të gjithë botën tani përballet me kërcënime ekzistenciale nga ndryshimi i klimës dhe presionet tregtare,” tha ish-kryeministri i Zelandës së Re, Helen Clark, i cili bashkëkryeson këtë komision.

“Vendet duhet të rindërtojnë qasjen e tyre ndaj shëndetit të fëmijëve dhe adoleshentëve për të mbrojtur botën që do të trashëgojnë në të ardhmen.”

Ekspertët paralajmëruan një rritje të 4C të temperaturave globale deri në vitin 2100, në përputhje me parashikimet e tanishme, do të rezultonin në “pasoja shkatërruese të shëndetit” për gjeneratat e ardhshme – një rritje në nivelin e oqeanit, valët e nxehtësisë, kequshqyerjen e rëndë dhe një goditje në sëmundjet infektive si malarja.

“Më shumë se dy miliardë njerëz jetojnë në vendet ku zhvillimi pengohet nga krizat humanitare, konfliktet dhe katastrofat natyrore, probleme që lidhen gjithnjë e më shumë me ndryshimin e klimës,” tha ministri Aëa Coll-Seck, nga Senegal, i cili bashkë-kryeson komisionin.Ndërsa vendet më të varfra në botë u zbuluan se ishin ndër ato me emetimet më të ulëta të gazrave serë, ato konsiderohej se ka të ngjarë të ekspozohen ndaj ndikimeve negative të ndryshimit të klimës.

Raporti gjithashtu nxori në pah kërcënimin që u shfaqej fëmijëve nga tregtia e dëmshme.Ai zbuloi se ata ishin të ekspozuar në rreth 30,000 reklama televizive në vit, përfshirë ato për alkool, ushqim të hedhurinave dhe pije joalkoolike.

Një nga autorët e komisionit, Anthony Costello, profesor i Kolegjit Universitar në Londër për shëndetin dhe qëndrueshmërinë globale, paralajmëroi rritjen meteorike të përdorimit të mediave sociale tek fëmijët dhe adoleshentët që do të thoshte “marketing grabitqar” ishte më shumë një rrezik se kurrë.

“Ne kemi pak fakte dhe shifra në lidhje me zgjerimin e madh të reklamimit të mediave sociale dhe algoritmeve që synojnë fëmijët tanë,” tha ai. Në vitin 2019, një raport që vlerësonte afro 2.3 miliardë fëmijë dhe të rritur në planet ishin mbipeshë dhe më shumë se 150 milion fëmijë kishin rritje të shtangur./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Siguron mbrojtje kundër kancerit të mushkërive/ Përzierja e këtyre dy produkteve ushqimore bën “mrekulli”

Publikuar

-

Nga

Ka shumë lloje të zakonshme të kancerit, e cila është quajtur ndryshe sëmundja e kohës sonë. Njëri prej tyre është kanceri i mushkërive. Një grup shkencëtarësh që hulumtonin temën zbuluan se ushqyerja me kos dhe fibra zvogëlon rrezikun e kancerit të mushkërive. Të ushqyerit ka një ndikim të madh në shëndetin e njeriut dhe ngrënia […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përfshihet në dietën e Hilary Clinton dhe Beyonce/ Ky është ushqimi më përfitime të mahnitshme shëndetësore

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit, disa erëza janë promovuar jozyrtarisht nga prodhimet e përditshme të kuzhinës dhe përfshihen tek ushqimet me shumë përfitime. Hillary Clinton thuhet se hante një spec djegës në ditë ndërsa ishte në gjurmët e fushatës në përpjekje për të shmangur sëmundjet. Shafran i Indisë, i cili është përdorur në Azi për mijëvjeçarë, kohët […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

10 ushqimet që ju nevojiten gjatë karantinës pa u shqetësuar për kilet e tepërta

Publikuar

-

Nga

Ndërsa nuk ka një ushqim me kalori zero, ka ushqime që mund t’i shijoni lirshëm pa pasur nevojë të shqetësoheni për paketimin e kileve. Sipas dietologut Dr. Lisa Young , këto ushqime përgjithësisht hyjnë në një nga dy kategoritë: pemë ose perime jo-niseshte. Young thotë se ka disa arsye pse nuk do të fitoni peshë […]

LEXO TE PLOTE