Connect with Us

Dëshironi të humbni më shumë peshë?/ Terapia intensive nga dietologët mund të ndihmojë të moshuarit

Shëndeti

Dëshironi të humbni më shumë peshë?/ Terapia intensive nga dietologët mund të ndihmojë të moshuarit

Publikuar

-

Studimet e reja tregojnë se të moshuarit mund të arrijnë të kenë sukses në humbjen e peshës vetëm nëse bëjnë terapi intensive nga dietologët.

Terapia intensive për obezitetin është një trajtim që i ndihmon njerëzit të ndryshojnë mënyrën e tyre të të ushqyerit dhe ushtrimet fizike.

Është gjithashtu një trajtim që mund të jetë i vështirë për mjekët e kujdesit parësor të kryejnë përgjegjësi të tjera kështu që një ekip hulumtues nga Universiteti i Karolinës Lindore u përpoq të zbulojë efektivitetin e IBTO nëse një dietolog shtohet në ekip.

Rezultatet e tyre treguan se pacientët që morën trajtimin humbën mesatarisht gati 30 kilogramë dhe përmirësuan rezultate të tjera shëndetësore në krahasim me ata që nuk morën IBTO.

“Dietologët kanë njohuri dhe aftësi për të punuar me pacientët ose klientët mbi baza individuale për të zhvilluar ndërhyrje që funksionojnë,” tha Dr. Emily Ëilcox Gier, drejtuese e programit të dietave për Divizionin e Shkencave Ushqimore në Universitetin Cornell, i cili nuk ishte pjesë e studimit. “Dietologët e dinë si t’i përshtatin rekomandimet e ushqimit për t’iu përshtatur nevojave të dikujt, përfshirë kushtet mjekësore, situatat e jetesës dhe preferencat. Kjo dëshmi ndihmon në mbështetjen e faktit që trajnimi ynë i ndihmon pacientët të përmbushin qëllimet e tyre për humbje peshe.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: