Connect with Us

Dëshironi të humbni më shumë peshë?/ Terapia intensive nga dietologët mund të ndihmojë të moshuarit

Shëndeti

Dëshironi të humbni më shumë peshë?/ Terapia intensive nga dietologët mund të ndihmojë të moshuarit

Publikuar

-

Studimet e reja tregojnë se të moshuarit mund të arrijnë të kenë sukses në humbjen e peshës vetëm nëse bëjnë terapi intensive nga dietologët.

Terapia intensive për obezitetin është një trajtim që i ndihmon njerëzit të ndryshojnë mënyrën e tyre të të ushqyerit dhe ushtrimet fizike.

Është gjithashtu një trajtim që mund të jetë i vështirë për mjekët e kujdesit parësor të kryejnë përgjegjësi të tjera kështu që një ekip hulumtues nga Universiteti i Karolinës Lindore u përpoq të zbulojë efektivitetin e IBTO nëse një dietolog shtohet në ekip.

Rezultatet e tyre treguan se pacientët që morën trajtimin humbën mesatarisht gati 30 kilogramë dhe përmirësuan rezultate të tjera shëndetësore në krahasim me ata që nuk morën IBTO.

“Dietologët kanë njohuri dhe aftësi për të punuar me pacientët ose klientët mbi baza individuale për të zhvilluar ndërhyrje që funksionojnë,” tha Dr. Emily Ëilcox Gier, drejtuese e programit të dietave për Divizionin e Shkencave Ushqimore në Universitetin Cornell, i cili nuk ishte pjesë e studimit. “Dietologët e dinë si t’i përshtatin rekomandimet e ushqimit për t’iu përshtatur nevojave të dikujt, përfshirë kushtet mjekësore, situatat e jetesës dhe preferencat. Kjo dëshmi ndihmon në mbështetjen e faktit që trajnimi ynë i ndihmon pacientët të përmbushin qëllimet e tyre për humbje peshe.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Siguron mbrojtje kundër kancerit të mushkërive/ Përzierja e këtyre dy produkteve ushqimore bën “mrekulli”

Publikuar

-

Nga

Ka shumë lloje të zakonshme të kancerit, e cila është quajtur ndryshe sëmundja e kohës sonë. Njëri prej tyre është kanceri i mushkërive. Një grup shkencëtarësh që hulumtonin temën zbuluan se ushqyerja me kos dhe fibra zvogëlon rrezikun e kancerit të mushkërive. Të ushqyerit ka një ndikim të madh në shëndetin e njeriut dhe ngrënia […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përfshihet në dietën e Hilary Clinton dhe Beyonce/ Ky është ushqimi më përfitime të mahnitshme shëndetësore

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit, disa erëza janë promovuar jozyrtarisht nga prodhimet e përditshme të kuzhinës dhe përfshihen tek ushqimet me shumë përfitime. Hillary Clinton thuhet se hante një spec djegës në ditë ndërsa ishte në gjurmët e fushatës në përpjekje për të shmangur sëmundjet. Shafran i Indisë, i cili është përdorur në Azi për mijëvjeçarë, kohët […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

10 ushqimet që ju nevojiten gjatë karantinës pa u shqetësuar për kilet e tepërta

Publikuar

-

Nga

Ndërsa nuk ka një ushqim me kalori zero, ka ushqime që mund t’i shijoni lirshëm pa pasur nevojë të shqetësoheni për paketimin e kileve. Sipas dietologut Dr. Lisa Young , këto ushqime përgjithësisht hyjnë në një nga dy kategoritë: pemë ose perime jo-niseshte. Young thotë se ka disa arsye pse nuk do të fitoni peshë […]

LEXO TE PLOTE