Connect with Us

Njerëz të lumtur, jetë e gjatë/ Vendet me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë

Kuriozitete

Njerëz të lumtur, jetë e gjatë/ Vendet me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë

Publikuar

-

Vendet me kujdesin shëndetësor më të mirë në botë janë Singapori, Japonia, Zvicra, Koreja e Jugut dhe Norvegjia. Shikojmë se çfarë renditet tjetër mirë. Singapori është zbuluar si vendi me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë sipas Institutit Legatum , një qendër mendimi në Mbretërinë e Bashkuar që synon të heqë njerëzit nga varfëria.Tani në vitin e tij të 13-të, Indeksi i prosperitetit të institutit rendit vendet në lidhje me prosperitetin dhe zhvillimin bazuar në 12 nën-indekse, ose ‘shtylla’, njëra prej të cilave është shëndetësia.

Vlerësimi i kujdesit shëndetësor

Indeksi i Prosperitetit buron të dhëna nga një numër organizatash përfshirë UNICEF, Organizatën Botërore të Shëndetit, Organizatën Ndërkombëtare të Punës dhe Programin e Kombeve të Bashkuara për HIV / AIDS për të vlerësuar cilësinë e sistemeve të kujdesit shëndetësor në 167 vende.

Ajo mat masën në të cilën njerëzit janë të shëndetshëm dhe mund të përdorin shërbimet e nevojshme për të ruajtur shëndetin e mirë, përfshirë trajtimin, sistemet e kujdesit, masat parandaluese, dispozitat për sëmundjen e shëndetit mendor, faktorët e rrezikut dhe shkallën e vdekshmërisë.

Kujdesi më i mirë shëndetësor në botë

10 vendet e mëposhtme janë vlerësuar si ofrimi i kujdesit shëndetësor më të mirë për popullsinë e tyre.

Singapore

Japoni

Sëitzerland

Korea e jugut

Norvegji

Hong Kong

Islandë

Danimarkë

Holandë

Austri

“Që një komb të përparojë vërtet, qytetarët e tij duhet të kenë shëndet të mirë. Ata që gëzojnë shëndet të mirë fizik dhe mendor raportojnë nivele të larta të mirëqenies. Një infrastrukturë shëndetësore efektive është thelbësore për mbajtjen e të ardhurave për frymë. Shëndeti i dobët i mban njerëzit të mos përmbushin potencialin e tyre. ”

 

Baronesha Philippa Stroud, CEO e Institutit Legatum

Instituti Legatum mbështet në të dhëna për vite për të vlerësuar se cilat vende janë përmirësuar më shumë. Një numër faktorësh kontribuojnë në përmirësimin e kujdesit shëndetësor në një vend.

Një faktor i dukshëm është jetëgjatësia. Jetëgjatësia e njerëzve në Zimbabve është rritur për më shumë se 15 vjet në 10 vitet e fundit, më shumë se çdo vend tjetër.

Mënyrat e kujdesit shëndetësor

Vendet në të gjithë globin kanë mënyra të ndryshme për të siguruar kujdes shëndetësor për popullatën e tyre. Shumë vende të zhvilluara kanë kujdes shëndetësor të financuar nga qeveria (e njohur edhe si kujdes shëndetësor me një pagues të vetëm).

Në këtë sistem, kujdesi shëndetësor është i disponueshëm për të gjithë qytetarët, pavarësisht nga të ardhurat ose statusi i tyre i punës. Ky sistem përdoret nga Australia , Kanada , Norvegjia , Singapori dhe Mbretëria e Bashkuar .

Një tjetër mundësi popullore është përdorimi i një sistemi universal të sigurimeve publike, ku qeveria zakonisht heq pjesën e pagave të punëtorëve, e cila shkon drejt sigurimit të kujdesit shëndetësor. Ky sistem përdoret nga Kina , Franca , Japonia dhe Koreja e Jugut .

Disa kombe, përfshirë Holandën dhe Zvicrën , përdorin një sistem universal të sigurimit shëndetësor privat. Qytetarët me të ardhura të ulëta, të cilët nuk mund të përballojnë sigurime, subvencionohen më pas nga qeveria.

Një grup i fundit vendesh, i cili përfshin Republikën Demokratike të Kongos , Etiopinë dhe SHBA , përdor një sistem sigurimesh jo universale.

Në këtë rast, disa qytetarë kanë sigurim shëndetësor privat, disa mund të marrin kujdes shëndetësor publik të subvencionuar ndërsa disa nuk janë aspak të siguruar.

Kujdesi më i mirë shëndetësorë në botë/ Renditja e plotë

Shtylla shëndetësore e raportit të Legatum mat punën e një vendi në tre fusha: shëndetin themelor fizik dhe mendor, infrastrukturën shëndetësore dhe kujdesin parandalues.

NB: Disa vende dhe territore janë përjashtuar për shkak të të dhënave të pamjaftueshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: