Connect with Us

Brumë, patatina dhe kola/ Studiuesit: Mund të ulin prodhimin e spermës

Shëndeti

Brumë, patatina dhe kola/ Studiuesit: Mund të ulin prodhimin e spermës

Publikuar

-

Sipas një studimi të kryer së fundi, studiuesit kanë zbuluar se meshkujt që konsumojnë brumë, patatina dhe kola kanë mundësi të kenë probleme me testikujt apo numrin e ulët të spermës.

Ata kanë analizuar 2,935 meshkuj të moshës 19 vjeç dhe kanë matur madhësinë e testikulit dhe ekzaminuan numrin, formën  dhe aftësitë e nxjerrjes së spermës së tyre.

Meshkujt që i janë përmbajtur një diete duke u ushqyer shëndetshëm si peshk pulë, fruta, perime dhe ujë prodhuan spermën më të madhe dhe me një cilësi të lartë. Ata gjithashtu kishin testikujt më të mëdhenj. Vegjetarianët zakonisht renditen në vendin e dytë. Ata që qëndronin më afër dietës së shëndetshme, mesatarisht 167 milion spermë për ngarkesë dhe një vëllim të testikulave prej 13.7 ml.

Por ata që hëngrën një dietë kryesisht perëndimore, me shumë ushqime të përpunuara dhe mish të kuq, mesatarisht kishin 122 milion dhe një vëllim prej 13.1ml. Udhëheqësi i studimit Dr Feiby Nassan tha se burrat mund të rrisin shanset e tyre për t’u bërë baballarë duke ngrënë një dietë të ekuilibruar.

Gjithashtu shtoi: “Respektimi i modeleve të një diete përgjithësisht të shëndetshme u shoqërua me cilësi më të mirë të spermës, me potencial më të favorshëm në shmangien e fertilitetit midis burrave të rritur”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Siguron mbrojtje kundër kancerit të mushkërive/ Përzierja e këtyre dy produkteve ushqimore bën “mrekulli”

Publikuar

-

Nga

Ka shumë lloje të zakonshme të kancerit, e cila është quajtur ndryshe sëmundja e kohës sonë. Njëri prej tyre është kanceri i mushkërive. Një grup shkencëtarësh që hulumtonin temën zbuluan se ushqyerja me kos dhe fibra zvogëlon rrezikun e kancerit të mushkërive. Të ushqyerit ka një ndikim të madh në shëndetin e njeriut dhe ngrënia […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përfshihet në dietën e Hilary Clinton dhe Beyonce/ Ky është ushqimi më përfitime të mahnitshme shëndetësore

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit, disa erëza janë promovuar jozyrtarisht nga prodhimet e përditshme të kuzhinës dhe përfshihen tek ushqimet me shumë përfitime. Hillary Clinton thuhet se hante një spec djegës në ditë ndërsa ishte në gjurmët e fushatës në përpjekje për të shmangur sëmundjet. Shafran i Indisë, i cili është përdorur në Azi për mijëvjeçarë, kohët […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

10 ushqimet që ju nevojiten gjatë karantinës pa u shqetësuar për kilet e tepërta

Publikuar

-

Nga

Ndërsa nuk ka një ushqim me kalori zero, ka ushqime që mund t’i shijoni lirshëm pa pasur nevojë të shqetësoheni për paketimin e kileve. Sipas dietologut Dr. Lisa Young , këto ushqime përgjithësisht hyjnë në një nga dy kategoritë: pemë ose perime jo-niseshte. Young thotë se ka disa arsye pse nuk do të fitoni peshë […]

LEXO TE PLOTE