Connect with Us

Grupet tuaja në WhatsApp mund të mos jenë aq private sa mendoni/ Ekspertët bëjnë zbulimin e papritur

Teknologji

Grupet tuaja në WhatsApp mund të mos jenë aq private sa mendoni/ Ekspertët bëjnë zbulimin e papritur

Publikuar

-

Pavarësisht nëse është me familjen ose miqtë tuaj, nëse përdorni WhatsApp ka të ngjarë që të jeni anëtar i disa bisedave të grupeve të ndryshme. Por një gjetje e re shqetësuese sugjeron që grupet tuaja WhatsApp mund të mos jenë aq private sa mendoni se janë.

Jordan Wildon, një gazetar multimedia në DW News ka zbuluar një dorezë që mund t’i lejojë çdokujt të bashkohet me WhatsApp Groups tuaj.

Çështja duket se qëndron në veçorinë ‘Fto në grup me lidhje’, e cila lejon përdoruesit të dërgojnë miq një lidhje në WhatsApp Group të tyre.

Wildon zbuloi se shumë nga këto lidhje janë lehtësisht të disponueshme në Google , që do të thotë se çdokush mund të hyjë në grupin tuaj.

Ai shpjegoi: «Grupet tuaja WhatsApp mund të mos jenë aq të sigurta sa mendoni se janë.

“Karakteristika ‘Fto në grup përmes lidhjes” lejon që grupet të indeksohen nga Google dhe ato zakonisht janë të disponueshme në internet. Me disa terma të kërkimit mund të gjeni disa… grupe interesante. ”

Sipas Jane Manchun Wong , një zbulues i njohur me qendër në Hong Kong, kjo ndodh për shkak të një ‘keqkonfigurimi’ nga WhatsApp, duke lënë kështu rreth 470,000 grupe të prekshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Rivali më i ri i Netflix dhe Youtube/ Aplikacioni transmetues me forma të shkurtra

Publikuar

-

Nga

Shërbimi i parë lëvizës i Quibi filloi në SH.B.A të hënën, me gjithë shqetësimet që shpërthimi i koronavirusit mund të ndikojë në shikimin e tij. Kompania ka rritur me $ 1.8bn (1.47bn £) për projektin që synon të rivalizojë Netflix dhe YouTube. Shfaqjet e Quibi janë 10 minuta ose më të shkurtra dhe filmat janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Google “gjurmon” qytetarët gjatë pandemisë

Publikuar

-

Nga

Google do të ndjekë publikisht lëvizjet e njerëzve gjatë pandemisë koronavirus. Firma e teknologjisë do të publikojë detaje për llojet e ndryshme të vendeve ku njerëzit do të shkojnë në një bazë qarku në Britani të Madhe, si dhe të dhëna të ngjashme për 130 vende të tjera. Plani është të lëshojë një azhurnim të […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE