Connect with Us

Aplikacioni që ndihmon njerëzit me nevoja të veçanta të krijojnë shoqëri

Teknologji

Aplikacioni që ndihmon njerëzit me nevoja të veçanta të krijojnë shoqëri

Publikuar

-

Juliana Fetherman ishte në shkollë të mesme kur kuptoi se vëllai i saj i vogël Michael ishte me autizëm dhe kishte shumë probleme të zinte miq të rinj për shkak të bullizmit.

Michael u diagnostifikua me ADHD ku sapo nisi të hidhte hapt e tij të parë dhe në moshën 8 vjeç u diagnostikua me autizëm.

Duke parë të vuante vëllanë e saj ajo vendosi të krijonte një aplikacion për të ndihmuar njerëzit si Michael të krijonin sa më shumë shoqëri.

Ajo vendosi ta quante MAF, me inicialet e vëllait të saj.

Në fazën e parë, aplikacioni në internet është një faqe interneti që funksionon si një aplikacion. Ndërsa ajo punon për të ndërtuar bazën e të dhënave dhe për të fituar përdoruesit, përqendrimi është në bisedat. Në gjashtë muajt e ardhshëm, Fetherman shpreson të zhvillojë aplikacionin iPhone dhe Android.

MAF u kërkon përdoruesve emrin, moshën, vendndodhjen dhe diagnozën e tyre. Përfundimisht, algoritmi do të përputhet me njerëz të bazuar në diagnoza. Aktualisht, ajo tregon vendndodhjen e secilit (bazuar vetëm në kodin postar) dhe lejon njerëzit të lidhen me njëri-tjetrin.

Ajo funksionon si një lojë. Përdoruesit regjistrohen, krijojnë një avatar që duket si ata dhe më pas gjejnë miq në një hartë interaktive. Sa më shumë që një përdorues bisedon me njerëzit, aq më shumë monedha fitojnë. Ato monedha më pas do të jenë në gjendje të përdoren për gjëra të tilla si rroba të reja për avatar ose në të ardhmen, biseda audio dhe video./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: