Connect with Us

Aplikacioni që ndihmon njerëzit me nevoja të veçanta të krijojnë shoqëri

Teknologji

Aplikacioni që ndihmon njerëzit me nevoja të veçanta të krijojnë shoqëri

Publikuar

-

Juliana Fetherman ishte në shkollë të mesme kur kuptoi se vëllai i saj i vogël Michael ishte me autizëm dhe kishte shumë probleme të zinte miq të rinj për shkak të bullizmit.

Michael u diagnostifikua me ADHD ku sapo nisi të hidhte hapt e tij të parë dhe në moshën 8 vjeç u diagnostikua me autizëm.

Duke parë të vuante vëllanë e saj ajo vendosi të krijonte një aplikacion për të ndihmuar njerëzit si Michael të krijonin sa më shumë shoqëri.

Ajo vendosi ta quante MAF, me inicialet e vëllait të saj.

Në fazën e parë, aplikacioni në internet është një faqe interneti që funksionon si një aplikacion. Ndërsa ajo punon për të ndërtuar bazën e të dhënave dhe për të fituar përdoruesit, përqendrimi është në bisedat. Në gjashtë muajt e ardhshëm, Fetherman shpreson të zhvillojë aplikacionin iPhone dhe Android.

MAF u kërkon përdoruesve emrin, moshën, vendndodhjen dhe diagnozën e tyre. Përfundimisht, algoritmi do të përputhet me njerëz të bazuar në diagnoza. Aktualisht, ajo tregon vendndodhjen e secilit (bazuar vetëm në kodin postar) dhe lejon njerëzit të lidhen me njëri-tjetrin.

Ajo funksionon si një lojë. Përdoruesit regjistrohen, krijojnë një avatar që duket si ata dhe më pas gjejnë miq në një hartë interaktive. Sa më shumë që një përdorues bisedon me njerëzit, aq më shumë monedha fitojnë. Ato monedha më pas do të jenë në gjendje të përdoren për gjëra të tilla si rroba të reja për avatar ose në të ardhmen, biseda audio dhe video./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Rivali më i ri i Netflix dhe Youtube/ Aplikacioni transmetues me forma të shkurtra

Publikuar

-

Nga

Shërbimi i parë lëvizës i Quibi filloi në SH.B.A të hënën, me gjithë shqetësimet që shpërthimi i koronavirusit mund të ndikojë në shikimin e tij. Kompania ka rritur me $ 1.8bn (1.47bn £) për projektin që synon të rivalizojë Netflix dhe YouTube. Shfaqjet e Quibi janë 10 minuta ose më të shkurtra dhe filmat janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Google “gjurmon” qytetarët gjatë pandemisë

Publikuar

-

Nga

Google do të ndjekë publikisht lëvizjet e njerëzve gjatë pandemisë koronavirus. Firma e teknologjisë do të publikojë detaje për llojet e ndryshme të vendeve ku njerëzit do të shkojnë në një bazë qarku në Britani të Madhe, si dhe të dhëna të ngjashme për 130 vende të tjera. Plani është të lëshojë një azhurnim të […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE