Connect with Us

Janë të rrezikshme për shëndetin tuaj/ 9 gjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë

Shëndeti

Janë të rrezikshme për shëndetin tuaj/ 9 gjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë

Publikuar

-

Njerëzit kanë një  sens që i ndihmon ata të parashikojnë se kur do të jenë në rrezik. Sidoqoftë, jo të gjitha situatat mund të parashikohen, veçanërisht me gjërat që bëjmë çdo ditë që besojmë se janë të padëmshme.

Pirja e lëngjeve në shishet plastike.

Mikroplastikat mund të gjenden në një numër të madh shishesh plastike. Këto mikroplastikë po kërcënojnë shëndetin e njeriut . Këto përbërës që gjenden në shishet plastike mund të ulin pjellorinë, të rrisin yndyrën e trupit, të kenë një ndikim negativ në sistemin nervor dhe imunitar, të ndikojnë në zhvillimin e organeve gjenitale mashkullore, të inkurajojnë mbipesha e fëmijërisë dhe të rrisin shanset për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Këto shishe janë edhe më të dëmshme për fëmijët.

Veshja e menjëhershme e rrobave të sapo dala nga pastrimi kimik.

Pastrimi i thatë është një  proces kimik . Shumë kimikate të rrezikshme përdoren kur pastrohen rrobat dhe disa mund të ngjiten në pëlhurë. Kur thithni këto kimikate, ekziston mundësia që të merrni irritime të frymëmarrjes dhe të syve, dhimbje koke, marramendje dhe probleme të shikimit.

Mbajtja e teshtimës.

Asnjëherë nuk duhet të mbash teshtitje. Nëse e mbani atë, ekziston një shans që të mund të këpusni veshin tuaj me ajrin që teshtitjet u dërgon në veshët tuaj. Kontrolli i teshtitave tuaja gjithashtu mund të bëjë që enët e gjakut në sytë, hundën dhe veshët tuaj të  shtrydhin dhe të shpërthejnë .

Përdorimi i parfumeve plot me kimikate.

Shumë parfume janë përplot me  përbërës toksikë që kompanitë i mbajnë sekret. Këta përbërës vijnë nga nafta dhe mund të shkaktojnë probleme të frymëmarrjes dhe të hormoneve, të përzier dhe të vjella. Në rastin më të keq, njerëzit madje mund të vuajnë nga helmimi me parfum ose kancer.

Ngacmimi me duar i puçrrave.

Para së gjithash, puçërrat që shfaqen mund t’i bëjnë ato edhe më keq dhe madje të shkaktojë plagë, kështu që nuk është me të vërtetë e dobishme. Ekziston një zonë e fytyrës e njohur si ” trekëndëshi i vdekjes “, e cila ka një lidhje të drejtpërdrejtë me trurin dhe nëse shkaktoni një infeksion atje duke provuar të shtrydhni puçrrat, ajo lehtë mund të arrijë në sistemin nervor dhe të shkaktojë komplikime me vizionin, paralizën , meningjiti dhe në rastet më të këqija, vdekja. Nëse ndonjëherë ndjeheni sikur të shfaqni një puçërr, thjesht luani me një shirit dore dhe dëshira do të zhduket.

Përdorimi i kozmetikës me përbërës sintetikë.

Është e rëndësishme të dini nëse përbërja që përdorni përmban përbërës sintetikë që mund të jenë shumë të dëmshëm për ju. Këto përbërës mund të grumbullohen në trupin tuaj me kalimin e kohës dhe të shkaktojnë acarim të lëkurës dhe madje edhe kancer.

Mos ndryshimi i jastëkut tuaj.

Çdo natë ndërsa flini , jastëku juaj thith lëkurën, flokët dhe vajin e trupit. Kjo mund të tërheq marimangat e pluhurit të rriten në jastëkun tuaj i cili mund të shkaktojë alergji me të vërtetë të këqija.

Këputja e qimeve të hundës.

Këputja e qimeve nga hunda juaj mund të shkaktojë acarim dhe inflamacion të lëkurës. Nëse heq flokët, ju gjithashtu do ta bëni sistemin tuaj imunitar më të dobët dhe mund të çojë në meningjit dhe infeksione të tjera të trurit.

Ushqimi i vakteve të paketuara.

Ushqimi i paketuar para ka shumë më pak ushqim sesa ushqimi i freskët. Shumë nga këto produkte të gatshme prodhojnë kancerogjene sepse gatuhen në temperatura të larta. Këto vakte gjithashtu kanë tendencë të kenë substanca që mund të rrisin rrezikun tuaj për të marrë diabet./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Siguron mbrojtje kundër kancerit të mushkërive/ Përzierja e këtyre dy produkteve ushqimore bën “mrekulli”

Publikuar

-

Nga

Ka shumë lloje të zakonshme të kancerit, e cila është quajtur ndryshe sëmundja e kohës sonë. Njëri prej tyre është kanceri i mushkërive. Një grup shkencëtarësh që hulumtonin temën zbuluan se ushqyerja me kos dhe fibra zvogëlon rrezikun e kancerit të mushkërive. Të ushqyerit ka një ndikim të madh në shëndetin e njeriut dhe ngrënia […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përfshihet në dietën e Hilary Clinton dhe Beyonce/ Ky është ushqimi më përfitime të mahnitshme shëndetësore

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit, disa erëza janë promovuar jozyrtarisht nga prodhimet e përditshme të kuzhinës dhe përfshihen tek ushqimet me shumë përfitime. Hillary Clinton thuhet se hante një spec djegës në ditë ndërsa ishte në gjurmët e fushatës në përpjekje për të shmangur sëmundjet. Shafran i Indisë, i cili është përdorur në Azi për mijëvjeçarë, kohët […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

10 ushqimet që ju nevojiten gjatë karantinës pa u shqetësuar për kilet e tepërta

Publikuar

-

Nga

Ndërsa nuk ka një ushqim me kalori zero, ka ushqime që mund t’i shijoni lirshëm pa pasur nevojë të shqetësoheni për paketimin e kileve. Sipas dietologut Dr. Lisa Young , këto ushqime përgjithësisht hyjnë në një nga dy kategoritë: pemë ose perime jo-niseshte. Young thotë se ka disa arsye pse nuk do të fitoni peshë […]

LEXO TE PLOTE