Connect with Us

Coronavirus/ Përhapja e shpejtë ngjall frikën e pandemisë globale

Shëndeti

Coronavirus/ Përhapja e shpejtë ngjall frikën e pandemisë globale

Publikuar

-

Frikërat po rriten se shpërthimi i koronavirusit mund të arrijë në shkallën pandemike pasi po shfaqen më shumë raste në të gjithë botën. Shumica e të infektuarëve janë në Kinë, por shtete të tjera si Koreja e Jugut, Italia dhe Irani po luftojnë me virusin, i cili shkakton sëmundje të frymëmarrjes Covid-19.

Një pandemi është kur një sëmundje infektive përhapet lehtësisht nga personi në person në shumë pjesë të botës. Rreth 77,000 njerëz në Kinë janë infektuar dhe rreth 2.600 kanë vdekur.

Më shumë se 1.200 raste janë konfirmuar në rreth 30 vende të tjera dhe ka pasur më shumë se 20 vdekje. Italia njoftoi dy të vdekur të tjerë të hënën, duke e rritur totalin në pesë. Përqindja e pacientëve të infektuar që vdesin nga Covid-19 duket të jetë midis 1% dhe 2%, megjithëse Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) paralajmëron se niveli i vdekshmërisë nuk dihet ende.

Të hënën Iraku, Afganistani, Kuvajti dhe Bahreini raportuan rastet e tyre të para, ku përfshiheshin njerëz që kishin ardhur nga Irani.

Shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus kishte paralajmëruar se dritarja e mundësive për të përmirësuar virusin ishte “ngushtuar”.

Paul Hunter, profesor i mbrojtjes shëndetësore në Universitetin e Anglisë Lindore në Mbretërinë e Bashkuar, i bëri jehonë frikës së tij, duke thënë se goditja në raste jashtë Kinës ishte “jashtëzakonisht shqetësuese”.”Pika e ndërprerjes pas së cilës aftësia jonë për të parandaluar një pandemi globale duket shumë më afër pas 24 orëve të kaluara,” tha ai të hënën.

Cilat janë simptomat?

Shenjat kryesore të infeksionit janë ethe (temperaturë e lartë) dhe një kollë si dhe gulçim dhe vështirësi në frymëmarrje.

Si të mbrohemi?

Larja e shpeshtë e duarve me sapun ose xhel, shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që janë të sëmurë dhe mos prekja e syve, hundës dhe gojës me duar të palara mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të infeksionit.

Përdorimi i shamive në rastet kur kolliteni apo teshtini dhe larja menjëherë e duarve pas këtyre mund të minimizojnë rrezikun e përhapjes së sëmundjes./ CNA.al/ Marrë nga BBC

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Siguron mbrojtje kundër kancerit të mushkërive/ Përzierja e këtyre dy produkteve ushqimore bën “mrekulli”

Publikuar

-

Nga

Ka shumë lloje të zakonshme të kancerit, e cila është quajtur ndryshe sëmundja e kohës sonë. Njëri prej tyre është kanceri i mushkërive. Një grup shkencëtarësh që hulumtonin temën zbuluan se ushqyerja me kos dhe fibra zvogëlon rrezikun e kancerit të mushkërive. Të ushqyerit ka një ndikim të madh në shëndetin e njeriut dhe ngrënia […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përfshihet në dietën e Hilary Clinton dhe Beyonce/ Ky është ushqimi më përfitime të mahnitshme shëndetësore

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit, disa erëza janë promovuar jozyrtarisht nga prodhimet e përditshme të kuzhinës dhe përfshihen tek ushqimet me shumë përfitime. Hillary Clinton thuhet se hante një spec djegës në ditë ndërsa ishte në gjurmët e fushatës në përpjekje për të shmangur sëmundjet. Shafran i Indisë, i cili është përdorur në Azi për mijëvjeçarë, kohët […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

10 ushqimet që ju nevojiten gjatë karantinës pa u shqetësuar për kilet e tepërta

Publikuar

-

Nga

Ndërsa nuk ka një ushqim me kalori zero, ka ushqime që mund t’i shijoni lirshëm pa pasur nevojë të shqetësoheni për paketimin e kileve. Sipas dietologut Dr. Lisa Young , këto ushqime përgjithësisht hyjnë në një nga dy kategoritë: pemë ose perime jo-niseshte. Young thotë se ka disa arsye pse nuk do të fitoni peshë […]

LEXO TE PLOTE