Connect with Us

FOTOT-Makina më e përparuar në botë e policisë / W motors sjell “bishën” e cila kontrrollon gjithçka

Teknologji

FOTOT-Makina më e përparuar në botë e policisë / W motors sjell “bishën” e cila kontrrollon gjithçka

Publikuar

-

Fokusi do të zhvendoset në W Motors Campus. Rreth 200 vetura në vit do të prodhohen në vend, nga të cilat 25 do të jenë Fenyr Supersports. Pjesa tjetër do të ndahet midis xhipave të policisë, veturave elektrike dhe automjeteve autonome.

Xhipi “Beast Patrol”, i faturuar si “automjeti më i përparuar i policisë në botë”, vjen i pajisur me kamera të njohjes së targave të fytyrës dhe targave, dronët e integruar, mbajtësit e armëve dhe kamerat e sjelljes së shoferit për të siguruar që oficerët janë zgjuar dhe vigjilentë.

“Ne kemi punuar me polici për dy vjet për të siguruar që kërkesat e tyre të gjitha mund të futen në një automjet”, thotë Debbas. “Kjo nuk është më një makinë, por është një mjet.”

Modeli tashmë është shtuar në flotën e policisë të Dubait dhe Debbas dhe rreth 2,000 do të prodhohen në vitet e ardhshme, që do të furnizohen për forcat në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe rajonin e gjerë.

W Motors gjithashtu do të prodhojë makina elektrike dhe autonome në kampusin e ri, pasi ka bashkëpunuar tashmë me partnerët kinezë për të prodhuar minivin elektrik Iconiq Seven, dhe veturën autonome të Muse që u zbulua vitin e kaluar.

Debbas thotë se kompania do të zbulojë super makinën e saj të parë elektrike deri në fund të këtij viti. Ai është i mprehtë në detaje për automjetin e ri por thotë se do të ketë një “estetikë futuriste” dhe do të dalë në shitje për më pak se 1 milion dollarë. Gjithnjë e më shumë, modele të tilla do të bëhen fokusi i W Motors.

“Prodhimi konvencional i Fenyr do të vazhdojë, por pak nga pak  do të kalojmë në plotësisht elektrike,” thotë Debbas./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE