Connect with Us

FOTOT-Makina më e përparuar në botë e policisë / W motors sjell “bishën” e cila kontrrollon gjithçka

Teknologji

FOTOT-Makina më e përparuar në botë e policisë / W motors sjell “bishën” e cila kontrrollon gjithçka

Publikuar

-

Fokusi do të zhvendoset në W Motors Campus. Rreth 200 vetura në vit do të prodhohen në vend, nga të cilat 25 do të jenë Fenyr Supersports. Pjesa tjetër do të ndahet midis xhipave të policisë, veturave elektrike dhe automjeteve autonome.

Xhipi “Beast Patrol”, i faturuar si “automjeti më i përparuar i policisë në botë”, vjen i pajisur me kamera të njohjes së targave të fytyrës dhe targave, dronët e integruar, mbajtësit e armëve dhe kamerat e sjelljes së shoferit për të siguruar që oficerët janë zgjuar dhe vigjilentë.

“Ne kemi punuar me polici për dy vjet për të siguruar që kërkesat e tyre të gjitha mund të futen në një automjet”, thotë Debbas. “Kjo nuk është më një makinë, por është një mjet.”

Modeli tashmë është shtuar në flotën e policisë të Dubait dhe Debbas dhe rreth 2,000 do të prodhohen në vitet e ardhshme, që do të furnizohen për forcat në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe rajonin e gjerë.

W Motors gjithashtu do të prodhojë makina elektrike dhe autonome në kampusin e ri, pasi ka bashkëpunuar tashmë me partnerët kinezë për të prodhuar minivin elektrik Iconiq Seven, dhe veturën autonome të Muse që u zbulua vitin e kaluar.

Debbas thotë se kompania do të zbulojë super makinën e saj të parë elektrike deri në fund të këtij viti. Ai është i mprehtë në detaje për automjetin e ri por thotë se do të ketë një “estetikë futuriste” dhe do të dalë në shitje për më pak se 1 milion dollarë. Gjithnjë e më shumë, modele të tilla do të bëhen fokusi i W Motors.

“Prodhimi konvencional i Fenyr do të vazhdojë, por pak nga pak  do të kalojmë në plotësisht elektrike,” thotë Debbas./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Publikuar

-

Nga

Keqinformimi i koronavirusit po pushton internetin dhe ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të praktikojë “higjenën e informacionit”. Cfarë mund të bëni për të ndaluar përhapjen e informacionit të keq? 1-Ndaloni dhe mendoni Ju dëshironi të ndihmoni familjen dhe miqtë dhe t’i mbani ato të informuar. Kështu që kur të merrni këshilla të freskëta – […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Publikuar

-

Nga

Bedtime Math Duke filluar nga ‘Wee Ones’ deri tek ‘Big Kids’, Bedtime Math ofron 1.600 ushtrime për tu përshtatur fëmijëve nga çerdhja deri në shkollën fillore. Aplikacioni falas ka edhe një sfidë mode ‘Sky’s the Limit’, i cili madje do të testojë të rriturit. Një studim i rishikuar ne  2015 tregoi se ky aplikacion u […]

LEXO TE PLOTE