Connect with Us

Google paralajmëron përdoruesit: Instalimi i aplikacioneve me rrezik të lartë

Teknologji

Google paralajmëron përdoruesit: Instalimi i aplikacioneve me rrezik të lartë

Publikuar

-

Google ka paralajmëruar përdoruesit të mos e shmangin ndalimin e aplikacioneve të Google që prek telefonat më të rinj Huawei.

Pajisjet e fundit të Huawei nuk mund të shkarkojnë dyqanin e aplikacionit Google Play ose aplikacione jashtëzakonisht të njohura si Gmail, YouTube ose Google Maps.

Telefonat Android lejojnë përdoruesit të instalojnë aplikacione nga burime të paverifikuara. Por tani, Google ka paralajmëruar këtë “mënjanim” , instalimi manual i skedarëve të aplikacioneve që gjenden në internet është ” me rrezik të lartë “, pasi skedarët mund të jenë dëmtuar. Analisti i CCS Insight Ben Wood tha se Google kishte të drejtë të paralajmëronte njerëzit se praktika ishte “e rrezikshme”.

“Në qoftë se nuk jeni 100% i sigurt për integritetin e aplikacionit, nuk është një rrezik që vlen të merret,” tha ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Rivali më i ri i Netflix dhe Youtube/ Aplikacioni transmetues me forma të shkurtra

Publikuar

-

Nga

Shërbimi i parë lëvizës i Quibi filloi në SH.B.A të hënën, me gjithë shqetësimet që shpërthimi i koronavirusit mund të ndikojë në shikimin e tij. Kompania ka rritur me $ 1.8bn (1.47bn £) për projektin që synon të rivalizojë Netflix dhe YouTube. Shfaqjet e Quibi janë 10 minuta ose më të shkurtra dhe filmat janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Google “gjurmon” qytetarët gjatë pandemisë

Publikuar

-

Nga

Google do të ndjekë publikisht lëvizjet e njerëzve gjatë pandemisë koronavirus. Firma e teknologjisë do të publikojë detaje për llojet e ndryshme të vendeve ku njerëzit do të shkojnë në një bazë qarku në Britani të Madhe, si dhe të dhëna të ngjashme për 130 vende të tjera. Plani është të lëshojë një azhurnim të […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE