Connect with Us

Jo gjithçka që shohim në rrjetet sociale është reale/ Të famshmit që gënjyen ndjekësit në Instagram

Teknologji

Jo gjithçka që shohim në rrjetet sociale është reale/ Të famshmit që gënjyen ndjekësit në Instagram

Publikuar

-

Nëse jeni një tifoz i madh i mediave sociale, me siguri e dini deri tani që jo gjithçka që shihni në internet është e vërtetë . Por ndonjëherë, është e lehtë të mashtrohesh!

Influencuesja amerikane Natalia Taylor ka dhënë një mësim të fuqishëm për të mos besuar gjithçka që shihni në internet. Ajo i mashtroi fansat e saj duke menduar se ishte me pushime në Bali kur, në të vërtetë, ajo kurrë nuk udhëtoi në Indonezi. Ajo ishte në të vërtetë në dyqanin e saj Ikea.

Natalia, e cila ka qindra mijëra ndjekës në Instagram, postoi një seri fotografish nga ato që dukeshin si një dhomë hoteli dhe e etiketuan veten si në ishullin indonezian të Bali. Ndjekësit e saj postuan komente dhe madje ndanin përvojat e tyre të udhëtimit, duke sugjeruar destinacionet që ajo duhet të vizitonte tjetër.

Sidoqoftë, ajo që ata nuk e dinin, është se ajo në të vërtetë nuk ishte larguar nga SH.B.A. dhe të gjitha fotot ishin realizuar në dhomat e ekspozitës në dyqanin e mobiljeve. Ajo shpjegoi në një video se ajo dëshironte të shakasë ndjekësit e saj në Instagram “për të parë nëse ata do të besojnë se unë jam në të vërtetë në këtë pushim ndikues”.

Natalia nuk është e vetmja në Instagram që mashtron ndjekësit e saj. Vitin e kaluar, vloggeri 21-vjeçar George Mason përdori aftësitë e tij për redaktimin e fotografive për të mashtruar ndjekësit e tij duke menduar se ai shkoi në një pushim tetë ditor në pesë vende të Evropës.

Ai përfundimisht zbuloi shaka në një video në YouTube të titulluar: “Unë falsifikova të shkoja me pushime për një javë të tërë”. Ai tha se ishte shqetësuese të shihte sa lehtë njerëzit besonin se ai ishte me të vërtetë me pushime. Këtu ai po pretendon të jetë në Amsterdam në të djathtë kur me të vërtetë është në Britani të Madhe. Vlogger Gabbie Hanna arriti të bindë ndjekësit e saj se do të shkonte në festivalin popullor të muzikës Coachella në Kaliforni, por ajo as nuk ishte larguar nga LA.

Ajo postoi një foto të vetes kundër një sfondi të shkretëtirës me fotografi dhe tha që ajo kurrë nuk kishte marrë aq shumë etiketa dhe reposte siç bëri me postimin e rremë. Pasi ajo zbuloi se postimi nuk ishte i vërtetë, ajo tha “pamjet dhe paraqitjet janë të rëndësishme kur bëhet fjalë për markën dhe prezencën tuaj sociale … vetëm dijeni që ato gjëra nuk janë gjithmonë aq të arritshme sa duken”.

19-vjeçari Byron Denton dëshironte të shihte sa e thjeshtë do të ishte të falsifikosh një mënyrë jetese luksoze. Gjithë që u desh ishte një redaktim i zgjuar i fotove për ta bërë të duket sikur po xhironte kur ai ishte në fakt i ulur në një divan të kthyer në shtëpi. Ai mori mijëra pëlqime në postimet e tij dhe foli për obsesionin e njerëzve me të famshëm.

Carolyn, e njohur edhe si Udhëtari i ngadaltë, poston rregullisht në Instagram për jetën e saj dhe ka blogun e saj. Një ditë edhe pse ajo mendoi se do të pretendonte se ishte në Disneyland Paris për të parë se çfarë reagimi pati ajo e redaktoi veten në një foto të parkut të famshëm të temave. Ajo dëshironte të vinte në pah se si media sociale mund t’i bëjë njerëzit të dëshirojnë një jetë të ndryshme me atë që kanë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE