Connect with Us

Përhapja e coronavirusit në Kinë/ Kompania më e madhe në botë e iPhone merr vendimin e papritur

Teknologji

Përhapja e coronavirusit në Kinë/ Kompania më e madhe në botë e iPhone merr vendimin e papritur

Publikuar

-

Prodhuesi më i madh në botë i iPhone është duke u ofruar shpërblime punëtorëve më shumë se dyfishin e pagës së tyre mujore për t’i tërhequr ata që të vijnë të punojnë në fabrikat e ndërmarrjes që rihapin gradualisht. Prodhuesi iPhone Foxconn dhe u detyrua të mbyllë fabrikat e saj në Kinë mes shpërthimit të koronavirusit. Në një moment, kompania madje devijoi prodhimin për të filluar prodhimin e maskave të fytyrës dhe veshjeve mjekësore.

Të enjten,  Foxconn njoftoi që fabrikat e saj po rifillojnë ngadalë punën dhe kompania po provon disa dredha të guximshme për të provuar dhe forcuar fuqinë e saj të punës edhe një herë. Hirave të reja në fabrikën masive të Foxconn Zhengzhou po u ofrohen 7,000 juanë (995 dollarë) për t’u rikthyer në punë, sipas raporteve lokale për Morning Post të Kinës Jugore .

Një raport vendor i lajmeve thoshte se shpërblimi është mahnitur, me punëtorët që marrin 3,000 juan pasi punojnë 60 ditë dhe 4,000 pas 90 ditësh. SCMP vë në dukje se kjo përfaqëson një nxitje të madhe për punëtorët e fabrikës në sitin Zhengzhou, pasi intervistat me punëtorët vitin e kaluar zbuluan se paga mesatare mujore ishte midis 2,000 dhe 3,000 juan.

Abacus raportoi javën e kaluar se punonjësve aktualë të Foxconn po u ofroheshin edhe bonuse prej 3,000 juan (427 dollarë) për t’u rikthyer në punë.

Në një prononcim për SCMP, Foxconn këmbënguli se ende po merr masat paraprake të nevojshme kundër shpërthimit të virusit. “Me sfidat e tanishme të shëndetit publik të lidhura me koronavirusin, ne vazhdojmë të vendosim një përparësi të lartë për mirëqenien e të gjithë punonjësve tanë dhe ne po aplikojmë të gjitha praktikat e rekomanduara shëndetësore dhe higjienës, në përputhje me ligjet dhe rregulloret lokale, si pjesë e përpjekje për të siguruar shëndetin dhe sigurinë e tyre “./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Rivali më i ri i Netflix dhe Youtube/ Aplikacioni transmetues me forma të shkurtra

Publikuar

-

Nga

Shërbimi i parë lëvizës i Quibi filloi në SH.B.A të hënën, me gjithë shqetësimet që shpërthimi i koronavirusit mund të ndikojë në shikimin e tij. Kompania ka rritur me $ 1.8bn (1.47bn £) për projektin që synon të rivalizojë Netflix dhe YouTube. Shfaqjet e Quibi janë 10 minuta ose më të shkurtra dhe filmat janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Google “gjurmon” qytetarët gjatë pandemisë

Publikuar

-

Nga

Google do të ndjekë publikisht lëvizjet e njerëzve gjatë pandemisë koronavirus. Firma e teknologjisë do të publikojë detaje për llojet e ndryshme të vendeve ku njerëzit do të shkojnë në një bazë qarku në Britani të Madhe, si dhe të dhëna të ngjashme për 130 vende të tjera. Plani është të lëshojë një azhurnim të […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE