Connect with Us

Vendet me ajrin më të ndotur në botë/ Zbuloni kush e kryeson listën

Shëndeti

Vendet me ajrin më të ndotur në botë/ Zbuloni kush e kryeson listën

Publikuar

-

India është listuar edhe një herë vendet që kanë ndotjen më të madhe në botë. Nga 30 vende 21 prej tyre më ajrin më të ndotur në botë janë në Indi sipas të dhënave në IQAir sipas një raporti për cilësinë e ajrit në botë.

Ghaziabad, një qytet satelitor i kryeqytetit Neë Delhi në shtetin verior të Uttar Pradesh, renditet si qyteti më i ndotur në botë, me një indeks mesatar të cilësisë së ajrit (AQI) prej 110.2 në vitin 2019. Ky është më shumë se dyfishi i nivelit të të cilit Mbrojtja e Mjedisit amerikan Agjensia e konsideron të shëndetshme .

Dhe në nëntor, një emergjencë e shëndetit publik u shpall pasi niveli i AQI tejkaloi 800 në pjesë të caktuara të Neë Delhi, i cili ishte më shumë se tre herë niveli “i rrezikshëm”.

Studiuesit nga IQAir, një kompani globale për informacionin dhe cilësinë e ajrit, grumbulluan të dhëna për raportin nga stacionet e monitorimit në tokë që matin nivelet e grimcave të imëta, të njohura si PM 2.5, për metër kub.

Grimcat mikroskopike, të cilat janë më të vogla se 2.5 mikrometra në diametër, konsiderohen veçanërisht të dëmshme pasi ato janë mjaft të vogla për të hyrë thellë në mushkëri dhe sistemin kardiovaskular.

PM 2.5 përfshin ndotës siç janë sulfati, nitratet dhe karboni i zi. Ekspozimi ndaj grimcave të tilla ka qenë i lidhur me çrregullimet e mushkërive dhe zemrës, dhe mund të dëmtojë funksionet njohëse dhe imune.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, ndotja e ajrit shkakton rreth 7 milion vdekje të parakohshme në vit në nivel global, kryesisht si rezultat i rritjes së vdekshmërisë nga sëmundjet kardiovaskulare, kanceret dhe infeksionet e frymëmarrjes.

Vlerësohet se më shumë se 80% që jetojnë në zonat urbane që monitorojnë ndotjen e ajrit janë të ekspozuar ndaj niveleve të cilësisë së ajrit që tejkalojnë kufijtë e udhëzimit të OBSH-së, me vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme më të rrezikuara.

“Ndotja e ajrit përbën rrezikun më të ngutshëm të shëndetit mjedisor, me të cilin përballet popullata jonë globale,” thuhet në raportin e AirVisual.

Azia e Jugut vazhdon të jetë një shqetësim i veçantë, me 27 nga 30 qytetet më të ndotur në Indi, Pakistan ose Bangladesh. Gujranëala, Faisalabad dhe Raiëind i Pakistanit janë ndër dhjetë qytetet më të ndotur, dhe qendrat kryesore të popullsisë së Neë Delhi, Lahore dhe Dhaka renditen në 5, 12 dhe 21, përkatësisht, sipas të dhënave të AirVisual.

Në rajon, Azia e Jugut, Azia Juglindore dhe Lindja e Mesme janë prekur më së shumti, me vetëm gjashtë nga 355 qytete të përfshira në përmbushjen e synimeve vjetore të OBSH-së, thuhet në raport.

Sidoqoftë, Azia e Jugut ka parë përmirësime nga një vit më parë. Ndotja e ajrit kombëtar në Indi u ul me 20% nga 2018 në 2019, me 98% të qyteteve që përjetojnë nivele të ndryshme përmirësimi. Raporti tregon për ngadalësimin ekonomik, kushtet e favorshme të motit dhe përpjekjet drejt pastrimit të ajrit si arsye të uljes.

Për shembull, qyteti më i ndotur, Ghaziabad, kishte një AQI mesatare prej 110.2 këtë vit. Por në 2018 ishte 135.2 dhe 144.6. në 2017.

Raporti gjithashtu tregon fillimin e Programit të parë Kombëtar të Ajrit të Pastër të vendit (NCAP) i cili synon të zvogëlojë PM 2.5 dhe ndotjen e ajrit të grimcave më të mëdha të PM 10 në 102 qytete me 20-30% deri në vitin 2024 në krahasim me nivelet e vitit 2017./ CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: