Connect with Us

FOTOT-Festivalet e karnavaleve në të gjithë botën/ Tradita dhe festimet e vendeve të ndryshme

Kuriozitete

FOTOT-Festivalet e karnavaleve në të gjithë botën/ Tradita dhe festimet e vendeve të ndryshme

Publikuar

-

Është koha e karnavaleve në të gjithë botën, pasi njerëzit, veçanërisht njerëzit në zona me tradita të forta katolike romake, e festojnë përpara ditëve më solemne, introspektive të Kreshmës.

Disa destinacione janë praktikisht sinonim i festivaleve të Karnavaleve, Rio de Janeiro, Brazil, kryeson listën me festimet që datojnë që nga vitet 1700 .

Venecia, Itali, tërheq turma të mëdha çdo vit me topat e saj të zbukuruar, festat me maska dhe varkat por këtë vit festivali u detyrua të mbyllej herët për shkak të shpërthimit të koronavirusit në veri të Italisë.

Mund të udhëtoni për në Zvicër, Uruguaj dhe Ishujt Kanarie dhe shumë vende të tjera, për të parë parada dhe festa shumëngjyrësh të Karnavaleve.

Ashtu si partitë kanë tendencë të bëhen kaotike herë pas here, nuk ka asnjë standard global kur fillojnë Karnavalet.

/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: