Connect with Us

Shkencëtarët zbulojnë kafshën e parë që nuk ka nevojë për oksigjen për të jetuar

Kuriozitete

Shkencëtarët zbulojnë kafshën e parë që nuk ka nevojë për oksigjen për të jetuar

Publikuar

-

Ju po mendoni se të gjitha kafshët do të kishin nevojë për oksigjen për të jetuar, apo jo? Atëherë keni menduar gabim.

Studiuesit sapo zbuluan një organizëm unik që nuk ka nevojë të marrë frymë. Përkundrazi, paraziti i vogël jeton në indet e salmonit dhe evoluoi në mënyrë që të mos ketë nevojë për oksigjen për të prodhuar energji.

Është një thjeshtëzim i shkëlqyeshëm që dëshmon, ndonjëherë, më pak është më shumë, tha Stephen Atkinson, bashkëpunëtor i lartë kërkimor në Departamentin e Mikrobiologjisë të Universitetit Shtetëror Oregon.

“Kur mendojmë për ‘kafshë’, ne paraqesin krijesa shumëqelizore që kanë nevojë për oksigjen për të mbijetuar, ndryshe nga shumë organizma me një qelizë të vetme, përfshirë protistë dhe baktere,” tha ai për CNN. “Në punën tonë, ne kemi treguar se ekziston të paktën një kafshë shumëqelizore që nuk ka mjetin gjenetik për të përdorur oksigjen”.

Salminicola është një cnidarian myxozoan, një lloji të kafshës në lidhje mes meduzës dhe koral . Ajo jeton brenda në salmon dhe “vjedh gatshme ushqyesve” prej saj, Atkinson tha, në vend të konsumojnë oksigjen direkt.

Gjetjet e ekipit, zgjerojnë përkufizimin se çfarë mund të jetë një “kafshë”. Organizmi formon cista të vogla të bardha në muskulin e salmonit. Ndoshta nuk dëmton peshkun dhe nuk mund të infektojë njerëzit, thanë studiuesit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTO- Oficeri i policisë gjen mënyrën e duhur për të përcjellë mesazhin “ Qëndro në shtëpi”

Publikuar

-

Nga

Ndërsa India po zbaton urdhrin e bllokimit të vendit për shkak të pandemisë globale, një oficer policie ka gjetur një mënyrë krijuese për të përcjellë mesazhin tek njerëzit që duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rajesh Babu, një inspektor policie në qytetin jugor të Chennai, ka vendosur një helmetë me formën e koronavirust të ndërtuar posaçërisht […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të përdorim mediat sociale në mënyrë pozitive gjatë pandemisë globale dhe vetë-izolimit

Publikuar

-

Nga

Në një kohë si kjo, media sociale mund të bëhet një shpatë me dy tehe. Nga njëra anë, ajo mund të jetë një burim jetësor i lidhjes, shkëmbimit të informacionit dhe bashkëveprimit shoqëror – e cila është më e rëndësishme se kurrë tani që shumica e ndërveprimeve tona fizike me miqtë dhe familjen tonë janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Sapuni, “arma” më e fortë kundër Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Një nga këshillat kryesore në luftën kundër koronavirusit, përpos karantinës në shtëpi, është larja e shpeshtë e duarve me ujë dhe sapun. Mjekët dhe hulumtuesit jo vetëm mendojnë se kjo nuk është thjesht një masë higjienike bazike, por që kemi të bëjmë me një nga armët më efektive jo vetëm kundër koronavirusit, por edhe ndaj […]

LEXO TE PLOTE