Connect with Us

Shkencëtarët zbulojnë kafshën e parë që nuk ka nevojë për oksigjen për të jetuar

Kuriozitete

Shkencëtarët zbulojnë kafshën e parë që nuk ka nevojë për oksigjen për të jetuar

Publikuar

-

Ju po mendoni se të gjitha kafshët do të kishin nevojë për oksigjen për të jetuar, apo jo? Atëherë keni menduar gabim.

Studiuesit sapo zbuluan një organizëm unik që nuk ka nevojë të marrë frymë. Përkundrazi, paraziti i vogël jeton në indet e salmonit dhe evoluoi në mënyrë që të mos ketë nevojë për oksigjen për të prodhuar energji.

Është një thjeshtëzim i shkëlqyeshëm që dëshmon, ndonjëherë, më pak është më shumë, tha Stephen Atkinson, bashkëpunëtor i lartë kërkimor në Departamentin e Mikrobiologjisë të Universitetit Shtetëror Oregon.

“Kur mendojmë për ‘kafshë’, ne paraqesin krijesa shumëqelizore që kanë nevojë për oksigjen për të mbijetuar, ndryshe nga shumë organizma me një qelizë të vetme, përfshirë protistë dhe baktere,” tha ai për CNN. “Në punën tonë, ne kemi treguar se ekziston të paktën një kafshë shumëqelizore që nuk ka mjetin gjenetik për të përdorur oksigjen”.

Salminicola është një cnidarian myxozoan, një lloji të kafshës në lidhje mes meduzës dhe koral . Ajo jeton brenda në salmon dhe “vjedh gatshme ushqyesve” prej saj, Atkinson tha, në vend të konsumojnë oksigjen direkt.

Gjetjet e ekipit, zgjerojnë përkufizimin se çfarë mund të jetë një “kafshë”. Organizmi formon cista të vogla të bardha në muskulin e salmonit. Ndoshta nuk dëmton peshkun dhe nuk mund të infektojë njerëzit, thanë studiuesit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: