Connect with Us

Apple së fundmi edhe në Indi/ Së shpejti do të hapen dyqanet e para

Teknologji

Apple së fundmi edhe në Indi/ Së shpejti do të hapen dyqanet e para

Publikuar

-

Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook tha se kompania do të hapë dyqanin e parë në Indi në vitin 2021 si dhe dyqanin online.

Njoftimi u bë në mbledhjen vjetore të aksionarëve të kompanisë. Investitorët në mbledhje votuan gjithashtu për një propozim që firma duhet të ndryshojë se si përgjigjet kur qeveritë i kërkojnë asaj të largojë aplikacionet nga tregu i saj.

Megjithëse masa nuk u aprovua, ajo dështoi nga një diferencë shumë herë më e vogël se propozimet e ngjashme në të kaluarën.

Kalimi i Apple në Indi, tregu i dytë më i madh i smartphone në botë, pritet të bëhet së shpejti. Në 2018 India ndryshoi ligjet që penguan markat e huaja të hapnin dyqane me markë të vetëm në vend. Sidoqoftë, Z. Cook tha që India kishte dashur që Apple të hapte dyqanin e saj me një partner vendas.

Cook u tha investitorëve se ai nuk mendonte se Apple do të ishte një “partner i mirë”. “Ne na pëlqen t’i bëjmë gjërat në mënyrën tonë,” tha ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE