Connect with Us

Koronavirusi në Europë/ Epidemi apo infodemi?

Shëndeti

Koronavirusi në Europë/ Epidemi apo infodemi?

Publikuar

-

Franca duhet të përgatitet për një epidemi të koronavirusit, thotë Presidenti Emmanuel Macron, por Italia,  vendi më i prekur nga Evropa,  thotë se lajmet po krijojnë një “infodemi”.

Macron do të diskutojë për krizën me kryeministrin italian Giuseppe Conte në Napoli. Në Itali ka shumë të prekur nga ky virus si dhe ka shënuar shumë viktima mes përpjekjeve globale për të ndaluar përhapjen e virusit.

Italia regjistroi një rritje prej 25% të rasteve të koronavirusëve në 24 orë, dhe infeksionet mbeten të përqëndruara në shpërthime në dy rajone veriore, Lombardi dhe Veneto. Por disa raste janë paraqitur tani edhe në jug të Italisë.

Ministri i Jashtëm i Italisë Luigi Di Maio u tha gazetarëve se një “infodemik” i lajmeve mashtruese jashtë vendit po dëmton ekonominë dhe reputacionin e Italisë. Ai tha se të gjitha infeksionet në Itali mund të gjurmohen në dy shpërthimet në veri, dhe vetëm 0.1% e qyteteve në Itali u prekën.

Guvernatori i Lombardisë, Attilio Fontana qëndroi në izolim pasi një anëtar i ekipit të tij testoi pozitiv. Në Facebook ai tha se ai dhe pjesa tjetër e ekipit të tij kishin testuar negativ deri më tani, por do të qëndronte në karantinë për 14 ditë. Shoqata e turizmit në Itali Assoturismo thotë se prenotimet e akomodimit në Mars janë ulur për të paktën 200 milion € (170 milion £; 219 milion dollarë) për shkak të virusit.

Në faqet e para të gazetave italiane, kryesorja nuk është më rritja e numrit të çështjeve, por apelet për qetësi. Kryetari i Milanos, ku shumë hotele dhe restorante janë gjysëm të zbrazëta, ka bërë thirrje që disa muze të rihapen. Një video e re e publikuar nga autoritetet tregon skena të gjalla nga qyteti me mesazhin: ne nuk kemi frikë dhe jemi të hapur për biznes./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: