Connect with Us

Shenjat paralajmëruese/ Këto veprime tregojnë se diçka nuk po shkon mirë me trupin tuaj

Kuriozitete

Shenjat paralajmëruese/ Këto veprime tregojnë se diçka nuk po shkon mirë me trupin tuaj

Publikuar

-

Një dëshirë për të  përtypur akull ose për të ngrënë diçka të kripur gjatë gjithë kohës mund të jetë një shenjë e një problemi më të thellë ose mungesës së mineraleve dhe vitaminave, thonë specialistët. Kjo është arsyeja pse është gjithmonë një ide e mirë t’i kushtoni vëmendje çdo zakonit të ri të zhvillimit, veçanërisht nëse ato lindin papritmas.

Më poshtë do të gjeni të listuar disa nga shenjat që paraljmërojnë se diçka nuk shkonsiç duhet në organizmin tuaj.

1-Nëse ndjeni qindra miza në këmbët tuaja.

Nëse keni një ndjesi të çuditshme në këmbët tuaja, sikur po lëvizin qindra miza, mund të jetë një simptomë e sindromës së këmbëve të shqetësuara. Ky çrregullim është afatgjatë dhe shpesh e ndjeni këtë siklet gjatë natës kur përpiqeni të pushoni.

2-Trashje të lëkurës.

Mos i injoroni problemet e lëkurës ose mos i nënvlerësoni ato. Kur lëkura bëhet e trashë dhe kruhet, mund të jetë  një shenjë e një bande problemesh të brendshme si një çrregullim hormonal, ekzemë ose alergji. Ju mund të bëni disa teste gjaku nëse ky problem vazhdon ose nëse duket se po përkeqësohet.

3-Fjetja për një kohë të gjatë.

Ky çrregullim quhet hipersomni a dhe mund të burojë nga gjëra që vërtetojnë se nuk është vetëm lodhje, thonë mjekët. Disa sëmundje autoimune mund të shkaktojnë ndjenjën e dëshirimit për të rënë në gjumë pothuajse kudo. Gjithashtu, pirja alkoolike para se të flini mund të shkaktojë këtë efekt.

4-Ndryshimet në ngjyrën e syve.

Nëse rreth një korne të syve ka një unazë të bardhë ose  gri , mund të jetë një shenjë e kolesterolit të lartë për njerëzit nën 45 vjeç, mjekët kanë vërejtur. Unaza është e padëmshme në vetvete dhe ka vetëm një efekt vizual.

5-Nepsi për gjërat e kripura.

Nuk ka asnjë problem nëse ndonjëherë keni shumë neps për gjërat e kripura, por kur nuk mund ta kontrolloni më dhe ushqimi i kripur bëhet e vetmja gjë që dëshironi, është koha të pyesni veten pse. Kjo mund të nënkuptojë një mungesë hekuri, anemi, dehidrim ose sindromë premenstruale, sipas burimeve mjekësore.

6-Dëshironi të përtypni akull.

Një dëshirë për të krisur akull mund të shpjegohet lehtë dhe mund të jetë më shumë sesa një zakon. Një  mungesë hekuri ose anemi mund të jetë arsyeja e kësaj dëshire të pazakontë, kanë treguar disa studime. Ju mund të dëshironi të merrni disa teste gjaku për të kontrolluar dhe për të parë nëse keni nevojë të filloni të merrni suplemente./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: