Connect with Us

Vështirësitë e të mësuarit/ Lidhja me trurin dhe çrregullimet e shëndetit mendor

Shëndeti

Vështirësitë e të mësuarit/ Lidhja me trurin dhe çrregullimet e shëndetit mendor

Publikuar

-

Dallimet që lidhen me vështirësitë e të mësuarit gjenden më pak në zona specifike të trurit dhe më shumë në lidhjet midis tyre, thonë ekspertët. Pas skanimit të trurit të 479 fëmijëve, studiuesit e Universitetit të Kembrixhit zbuluan se ato ishin të organizuar në “shpërndarës” të shumtë.

Ata që nuk kishin vështirësi, ose ato shumë specifike, siç janë aftësitë e dobëta të dëgjimit, kishin qendra të lidhura mirë. Por ata me vështirësi të përhapura dhe të rënda, 14-30% të të gjithë fëmijëve, u zbuluan se kishin lidhje të dobëta.

Dr Duncan Astle tha për BBC Neës: “Ne kemi kaluar dekada duke kërkuar për zonat e trurit për lloje të ndryshme të vështirësisë së zhvillimit, siç janë ADHD dhe disleksia.”Gjetjet tona tregojnë se diçka që është shumë më e rëndësishme është mënyra e organizimit të trurit të një fëmije.

“Në veçanti, roli që luajnë shumë rajonet ‘shpërndarës’. “Kjo nuk është treguar më parë dhe implikimet e saj për të kuptuar shkallën shkencore të vështirësive të zhvillimit janë të mëdha. “Si shfaqen këto qendra me kohën e zhvillimit? “Cilët faktorë mjedisorë dhe gjenetikë që mund të ndikojnë në këtë shfaqje?”

“Një gjetje tjetër kryesore është se etiketat diagnostikuese që fëmijëve u ishin dhënë nuk ishin të lidhura ngushtë me vështirësitë e tyre njohëse, për shembull, dy fëmijë me ADHD (çrregullimi i hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes) mund të ishin shumë të ndryshëm nga njëri-tjetri.

“Kjo ka qenë e njohur mirë në praktikë për një kohë të gjatë, por e dokumentuar dobët në literaturën shkencore.”

Çrregullime të shëndetit mendor

Trajtimi duhet të jetë “më pak i besueshëm” në emërimin e një diagnoze, tha Dr Astle. “Ata ose duhet të marrin ndërhyrje të gjera që u sjellin dobi të gjithëve ose ndërhyrje të përshtatura që mbështesin zonat e trurit të fëmijës me vështirësi konjitive duke shfrytëzuar pikat e tyre të forta relative.

Hulumtimet e hershme kanë sugjeruar se lidhja e dobët brenda trurit gjithashtu luan një rol në shfaqjen e çrregullimeve të shëndetit mendor tek adoleshentët./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE