Connect with Us

Si bota virtuale ka ndikuar në përvojën e muzikës live

Teknologji

Si bota virtuale ka ndikuar në përvojën e muzikës live

Publikuar

-

Në vitet e fundit, muzikantët kanë qenë në gjendje të transmetojnë koncerte në kufjet e realitetit virtual , duke i lejuar fansat të shijojnë spektaklin virtual nga rehatia e shtëpive të tyre. Tani disa platforma VR janë duke shkuar përtej rikrijimit të përvojës së drejtpërdrejtë, duke ofruar pikëpamje dhe ndërveprime që përdoruesit nuk do të mund t’i merrnin kurrë nëse do të ishin në vendin e ngjarjes.

Lëshuar në vitin 2018, MelodyVR ka ndërtuar një bibliotekë të shfaqjeve live, të regjistruara për transmetimin në kufjet e Oculus VR ose pajisjet iPhone dhe Android përmes aplikacionit të saj në një datë të mëvonshme. Ajo thotë se ka punuar me më shumë se 850 muzikantë, përfshirë Kelly Clarkson, Wiz Khalifa dhe Lewis Capaldi.

Si dhe duke qenë në gjendje të shikojnë nga një pozicion në audiencë, përdoruesit mund të shikojnë koncertet sikur të ishin në prapaskenë, prapa stendës zanore, apo edhe në skenë me grupin. Kompania ka krijuar gjithashtu më shumë përvoja të reja; një performancë e VR nga këngëtarja britanike Emeli Sandé tregon dy imazhe të saj njëkohësisht, njëra duke luajtur në piano dhe tjetra duke kënduar.

Këtë vit, MelodyVR planifikon të fillojë të ofrojë transmetim të drejtpërdrejtë përmes një bilete virtuale të paguar, dhe ka krijuar kamerat e veta për detyrën.

“Ne kishim nevojë të krijonim [kamera VR] që nuk do të merreshin me prodhimin, por gjithashtu mund të mbijetojnë shumëllojshmërinë e elementeve që mund të vijnë me një shfaqje muzikore, pavarësisht nëse janë artistët që kërcejnë rreth e rrotull pranë kamerës, shampanjë [duke u spërkatur mbi ta], ose fishekzjarrë para tyre, “tha Steven Hancock, bashkëthemelues i MelodyVR, për CNN Business.

Kompania, në pronësi të EVR Holdings, thotë se mban licencat globale të shpërndarjes VR me etiketat kryesore Universal Music Group , Sony Music Entertainment dhe Warner Music Group , si dhe Beggars Group .

MelodyVR nuk do të zbulojë se sa përdorues ka, ose sa njerëz kanë shikuar shfaqje përmes platformës, por EVR Holdings u vlerësua në rreth 220 milion (285 milion dollarë) qysh në janar.

Aktualisht ai operon një model page-per-pamje – nga 1.99 $ për një këngë në rreth $ 10 për një koncert të tërë – në kufjet Oculus dhe përmes aplikacionit të tij celular. Këtë vit do të ofrojë një abonim mujor që jep mundësi të pakufizuar në koncerte dhe seanca ekskluzive. Nuk do të zbulojë koston e pajtimit. MelodyVR nuk është e vetmja kompani që jep shfaqje muzikore VR. Facebook-u ( FB ) Oculus Venues ofron përvoja të drejtpërdrejta VR të ngjarjeve sportive dhe shfaqjeve të komedisë, dhe vitin e kaluar, ajo transmetoi drejtpërdrejt një koncert Billie Eilish në Madrid . Si dhe ngjarje sportive, NextVR ofron ” përvoja muzikore gjithëpërfshirëse ” të filmuara në klube të natës dhe studiot. Vitin e kaluar, DJ Marshmello raportoi se tërhoqi miliona të pranishmëve në shfaqjen e tij virtuale në lojën online Fortnite./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE