Connect with Us

E pabesueshme/ NASA tregon efektet pozitive të Coronavirusit

Kuriozitete

E pabesueshme/ NASA tregon efektet pozitive të Coronavirusit

Publikuar

-

Imazhet satelitore tregojnë një rënie dramatike të ndotjes në Kinë pasi shpërthimi i koronavirusit mbylli një pjesë të madhe të industrive në vend dhe udhëtimet. Agjensia hapësinore amerikane Nasa tha se ndryshimi ishte të paktën pjesërisht i lidhur me ngadalësimin ekonomik të shkaktuar nga përpjekjet për të përmirësuar virusin.

Hartat e Nasa tregojnë se si nivelet e dioksidit të azotit , një gaz toksik nga automjetet, termocentralet dhe fabrikat, ranë pas karantinës në masë, në krahasim me siç ishin më parë.

Shkencëtarët kanë zbuluar më parë se koronavirusi fshiu të paktën një çerek të emetimeve të Kinës për të dëmtuar gazrat serë në vetëm dy javë në mes të shkurtit.

Mbyllja e bimëve industriale dhe mbyllja e njerëzve në shtëpi ka çuar në rënie të mprehtë në djegien e karburanteve fosile, një shkak kryesor i krizës klimatike, në prodhuesin më të madh të gazit serë në botë.

Kina,që nga momenti i shpërthimit të Coronavirusit, ka gati 80,000 raste të prekur nga virusi, numrin më të madh të vdekjeve, me gati 2.900 jetë njerëzish të humbura.

Hartat e Nasa-s krahasojnë nivelet e ndotjes midis tre javëve të para të vitit dhe periudhës 10-25 shkurt. Shkencëtarët e agjencisë hapësinore thanë që rënia e ndotjes ishte e dukshme së pari pranë Ëuhan, burimi i shpërthimit, por përfundimisht u përhap në të gjithë vendin.

“Kjo është hera e parë që kam parë një përmbysje kaq dramatike mbi një zonë kaq të gjerë për një ngjarje specifike,” tha Fei Liu, studiuese për cilësinë e ajrit në Qendrën Fluturuese Hapësinore Godas të Nasa. Ajo tha se kishte parë një rënie të niveleve të dioksidit të azotit gjatë recesionit ekonomik të vitit 2008, por tha që ulja ishte më graduale.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: