Connect with Us

“Objekti misterioz” rreth Tokës/ Imazhet që surprizuan astronomët

Kuriozitete

“Objekti misterioz” rreth Tokës/ Imazhet që surprizuan astronomët

Publikuar

-

Shkencëtarët kanë publikuar imazhe të reja të një objekti misterioz që i është bashkuar orbitës së Tokës. Objekti krijoi ekzaltim në fillim të kësaj jave kur u njoftua se dukej se ishte një “minimun” i ri që kishte mbërritur në orbitën e Tokës .Por shkencëtarët thonë se është shumë shpejt të themi me siguri se cili është objekti i misterit dhe ende po bëhen kërkime të mëtejshme.

Megjithëse mund të jetë objekti artificial i sugjeruar nga astronomë të tjerë, mund të jetë gjithashtu një satelit i vjetër , ose mbeturina hapësinore. “Sido që të jetë, ky është një objekt shumë bindës dhe ka nevojë për më shumë të dhëna për të përcaktuar se çfarë është,” tha Grigori Fedorets, astronom kryesor për vëzhgimet, në një deklaratë. Shumë spekuluan se objekti ishte një asteroid shkëmbor, i cili do ta bënte atë vetëm satelitin e dytë natyror që do të zbulohej rreth Tokës, përveç Hënës. I vetmi objekt tjetër i ngjashëm u zbulua në vitin 2006 dhe që atëherë ka lënë orbitën e tij rreth Tokës. Sateliti i zbuluar rishtas do të lërë orbitën e Tokës, në muajt e ardhshëm, duke i lënë astronomët të përpiqen të marrin imazhe të objektit dhe të kuptojnë origjinën e tij.

“Marrja e pamjeve ishte një përleshje për ekipin e Binjakëve sepse objekti po bëhet shpejt duke u bërë më i dobët ndërsa largohet nga Toka. Pritet të nxirret nga orbita e Tokës së bashku në prill, “tha John Blakeslee, kreu i shkencës në Observatorin Ndërkombëtar të Binjakëve, i cili ishte përgjegjës për imazhet e reja. Në foto, objekti mund të shihet duke ndezur në qendër, me yje që rrjedhin, sepse teleskopi ishte duke lëvizur për të ndjekur objektin ndërsa lëvizte rreth Tokës./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Takimi me shpirtin binjak/ Kjo është mosha kur do të njihni dashurinë e jetës tuaj sipas astrologjisë

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit rreth moshës 25 vjeç; një kohë kur ajo është e pjekur dhe po përpiqet të kuptojë veten. Kjo është gjithashtu një kohë thelbësore për shoqen e tij për ta parë saktësisht ashtu siç është. Demi Demi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit ne […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Meteoritët tregojnë se uji Martian vinte nga burime të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Një nga misteret më të mëdha në mbledhjen e historisë së së kaluarës së Marsit është një pyetje kryesore: Nga erdhi uji? Studiuesit mund të kenë gjetur një të dhënë të madhe në feta të vockla nga meteoritët Martian që ranë në Tokë, sipas një studimi të ri. Marsi ka të ngjarë një planet i […]

LEXO TE PLOTE