Connect with Us

“Objekti misterioz” rreth Tokës/ Imazhet që surprizuan astronomët

Kuriozitete

“Objekti misterioz” rreth Tokës/ Imazhet që surprizuan astronomët

Publikuar

-

Shkencëtarët kanë publikuar imazhe të reja të një objekti misterioz që i është bashkuar orbitës së Tokës. Objekti krijoi ekzaltim në fillim të kësaj jave kur u njoftua se dukej se ishte një “minimun” i ri që kishte mbërritur në orbitën e Tokës .Por shkencëtarët thonë se është shumë shpejt të themi me siguri se cili është objekti i misterit dhe ende po bëhen kërkime të mëtejshme.

Megjithëse mund të jetë objekti artificial i sugjeruar nga astronomë të tjerë, mund të jetë gjithashtu një satelit i vjetër , ose mbeturina hapësinore. “Sido që të jetë, ky është një objekt shumë bindës dhe ka nevojë për më shumë të dhëna për të përcaktuar se çfarë është,” tha Grigori Fedorets, astronom kryesor për vëzhgimet, në një deklaratë. Shumë spekuluan se objekti ishte një asteroid shkëmbor, i cili do ta bënte atë vetëm satelitin e dytë natyror që do të zbulohej rreth Tokës, përveç Hënës. I vetmi objekt tjetër i ngjashëm u zbulua në vitin 2006 dhe që atëherë ka lënë orbitën e tij rreth Tokës. Sateliti i zbuluar rishtas do të lërë orbitën e Tokës, në muajt e ardhshëm, duke i lënë astronomët të përpiqen të marrin imazhe të objektit dhe të kuptojnë origjinën e tij.

“Marrja e pamjeve ishte një përleshje për ekipin e Binjakëve sepse objekti po bëhet shpejt duke u bërë më i dobët ndërsa largohet nga Toka. Pritet të nxirret nga orbita e Tokës së bashku në prill, “tha John Blakeslee, kreu i shkencës në Observatorin Ndërkombëtar të Binjakëve, i cili ishte përgjegjës për imazhet e reja. Në foto, objekti mund të shihet duke ndezur në qendër, me yje që rrjedhin, sepse teleskopi ishte duke lëvizur për të ndjekur objektin ndërsa lëvizte rreth Tokës./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: