Connect with Us

Pas shpërthimit të Koronavirusit/ Ky është vendi me aplikacionet më të mira për gjurmimet e sëmundjes

Kuriozitete

Pas shpërthimit të Koronavirusit/ Ky është vendi me aplikacionet më të mira për gjurmimet e sëmundjes

Publikuar

-

Koreja e Jugut është një nga vendet më të  përparuara përsa i përket teknologjisë. Që pas shpërthimit të koronavirusit krijuesit e aplikacioneve nisën të formonin kode për të krijuar aplikacione.

Aplikacionet mobile që ndihmojnë në gjurmimin e sëmundjes në Korenë e Jugut, renditen si gjashtë nga 15 shkarkimet më të mira në dyqanin e aplikacioneve Google Play të vendit. “Instalimet po rriten rreth 20,000 çdo orë,” tha Bae Won-Seok, një nga zhvilluesit e Corona 100m, një aplikacion që lejon njerëzit të shohin datën kur një pacient koronavirus u konfirmua se kishte sëmundjen, së bashku me atë kombësinë e pacientit , gjinia, mosha dhe ku pacienti vizitoi. Personi që përdor aplikacionin gjithashtu mund të shohë se sa të afërt janë ata me pacientët me koronavirus.

Aplikacioni është instaluar më shumë se 1 milion herë që kur u lançua më 11 shkurt, sipas Google Play. Bae tha se një rritje e shpejtë e shkarkimeve, e nxitur nga numri i përshkallëzuar i çështjeve në vend, rrëzoi serverin e aplikacionit. Lee Jun-i ri, zhvilluesi i Corona Map, tha se ai e bëri aplikacionin e tij sepse i gjeti të dhënat e qeverisë vështirë për tu kuptuar. Megjithëse zyrtarët shëndetësorë lëshojnë vende që tregojnë se ku kanë qenë pacientët me koronavirus, informacioni zyrtar nuk është shumë vizual.

“Mendova se do të ishte mirë t’i shënonim ato në një hartë,” tha Lee, një ish-inxhinier i programeve Android që jeton në Seul.

Tani ka pasur më shumë se 83,000 raste të koronavirusit të regjistruar në të gjithë botën, me infeksione në çdo kontinent përveç Antarktidës. 2,337 raste të Koresë së Jugut që nga e Premtja shënojnë shpërthimin më të madh jashtë territorit të Kinës, ku pjesa dërrmuese e rasteve janë regjistruar.

Përhapja tashmë ka filluar të ndikojë në jetën dhe biznesin në Kore. Korean Air, linja ajrore e vendit, po kryen kontrolle të temperaturave për pasagjerët. Hyundai Motor mbylli një fabrikë në vend pasi një nga punonjësit e saj testoi pozitiv për virusin. Banda e hitit K-pop BTS anuloi katër koncerte në Seul./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: