Connect with Us

Simptomat e ftohjes së zakonshme/ Pse nuk ka shërim dhe si duhet të kujdesemi

Shëndeti

Simptomat e ftohjes së zakonshme/ Pse nuk ka shërim dhe si duhet të kujdesemi

Publikuar

-

Pavarësisht se përdoret si një term i përgjithshëm për të përshkruar më shumë se 200 lloje të ndryshme të virusit, ftohja e zakonshme konsiderohet ende “e pashërueshme”. Po pse ndodh kështu? Më poshtë do të lexoni gjithçka që duhet të dini për ftohjen e zakonshme .

Çfarë është ftohja?

I ftohti i zakonshëm, i njohur ndryshe thjesht si i ftohuri, është një infeksion viral që sulmon traktin e sipërm respirator. Kjo përfshin zgavrën e hundës, faringun (pjesën e pasme të gojës) dhe laringun (kutinë e zërit). Sipas NHS , nuk është e zakonshme që një fëmijë të përjetojë të paktën tetë ftohje në baza vjetore. Nga ana tjetër, të rriturit mund të pësojnë ftohje dy ose tre herë në vit, thotë Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ( CDC ).

Cilat janë simptomat?

Shenjat e një ftohjeje, përshkruan NHS, mund të përfshijnë një hundë të bllokuar ose me sekrecione, dhimbje të muskujve, dhimbje të fytit, kollitje, teshtitje, temperaturë dhe dhimbje koke. Ndërsa simptomat janë të ngjashme midis të rriturve dhe fëmijëve, fëmijët mund t’i përjetojnë ato për një kohë më të gjatë.

Nëse një individ ka të ftohtin e zakonshëm, ata do të jenë infektues për njerëzit e tjerë, përpara se të fillojnë të shfaqin simptoma deri sa simptomat e tyre të jenë tretur, shpjegon NHS . “Simptomat janë zakonisht më të këqija gjatë dy ose tre ditëve të para, dhe kjo është kur ka shumë të ngjarë të përhapni virusin,” thotë shërbimi shëndetësor .

Pse nuk ka shërim për ftohjen e zakonshme?

Rinoviruset, koronaviruset, coxsackieviruses dhe adenoviruset janë vetëm disa nga llojet e ndryshme te viruseve që shkaktojnë edhe ftohjen. Këto viruse ngjiten në qelizat e adenoideve në pjesën e prapme të fytit tuaj. Ata riprodhohen shpejt dhe këputen nga qelizat për t’u përhapur në qeliza në pjesën tjetër të traktit të sipërm respirator.

Ndërsa ne mund të trajtojmë simptomat e një ftohjeje, ne nuk mund të gjejmë një kurë të vetme, pasi ka kaq shumë lloje të virusit dhe ato ndryshojnë shpejt. Prandaj, në kohën që duhet për të zhvilluar një vaksinë, nuk është më e dobishme.

Si mund të mjekohet ftohja?

Ndërsa nuk ka kurë të qartë për ftohjen e zakonshme, ekzistojnë ilaçe të caktuara që mund të përpiqeni të lehtësoni simptomat tuaja. Këto përfshijnë konsumimin e ujit, supave dhe supave, pushimit, qetësimin e një dhimbje të fytit me lengje, bërjen e ushtrimeve (nëse simptomat tuaja janë të buta) dhe lehtësimi i bllokimeve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE