Connect with Us

iPhone 12 ‘do të funksionojë në shi dhe në dush’/ Apple shpik ekranin e ri që i reziston ujit

Teknologji

iPhone 12 ‘do të funksionojë në shi dhe në dush’/ Apple shpik ekranin e ri që i reziston ujit

Publikuar

-

Apple ka projektuar një ekran iPhone që funksionon nën ujë. Firma në Kaliforni paraqiti planet për teknologjinë, e cila mund të lejojë përdoruesit të lëvizin aplikacionet e tyre të preferuara në dush, nën ujë apo në shi.

Paraqitur në Zyrën e Patentave dhe Markave të Tregut , projektet japin një vështrim se cila mund të jetë shfaqja e parë e Apple me të vërtetë e papërshkueshme nga uji. Nëse teknologjia përfshihet ndonjëherë në një iPhone të ardhshëm, mund të lejojë përdoruesit të bëjnë foto nënujore me telefonin e tyre, ose të përdorin celularin e tyre në një stuhi shiu.

Dokumenti është për “forcimin ose prekjen e prekjes në një pajisje të lëvizshme duke përdorur kondensimin ose sensionin e presionit”, sipas patentës. Kjo do të thotë se ekrani i tij me prekje mund të bëjë dallimin midis presionit të gishtit tuaj dhe presionit të aplikuar nga pikat e ujit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE