Connect with Us

Studiuesit të shqetësuar/ Gjysma e plazheve në botë mund të zhduken deri në fund të shekullit

Kuriozitete

Studiuesit të shqetësuar/ Gjysma e plazheve në botë mund të zhduken deri në fund të shekullit

Publikuar

-

Sipas një studimi, ndryshimi i klimës është një kërcënim ekzistencial për plazhet në botë dhe se gjysma e tyre mund të zhduken deri në fund të shekullit.

Studimi është botuar të hënën në revistën Nature shkencore Ndryshimet Klimatike dhe është kryer nga shkencëtarët nga Qendra e Përbashkët Kërkimore e Komisionit Evropian, si dhe universitete në Spanjë, Portugali dhe Holandë.

Duke përdorur parashikimet e azhurnuara të rritjes së nivelit të detit, studiuesit analizuan se si plazhet në të gjithë botën do të transportonin në një të ardhme me dete më të larta dhe stuhi më të dëmshme.

Ata gjithashtu konsideruan procese natyrore si erozioni i valës dhe gjeologjia themelore e një plazhi, si dhe faktorët njerëzorë, si zhvillimet e ndërtimeve bregdetare, digat dhe përpjekjet për ushqimin e plazhit ,të gjitha këto mund të ndikojnë.

Studimi zbuloi se rritja e nivelit të detit pritet të tejkalojë këto ndryshore të tjera, dhe se sa më shumë gazra që bllokojnë nxehtësinë njerëzit i futin në atmosferë, aq më keq do të jenë ndikimet në plazhet e botës.

Është e vështirë të mbivlerësosh sa të rëndësishme janë plazhet e botës. Ato mbulojnë më shumë se një të tretën e vijave bregdetare të botës dhe shërbejnë si një tampon kritik për të mbrojtur zonat bregdetare nga rritja e stuhisë. Plazhet janë gjithashtu motorë të rëndësishëm ekonomik, që mbështesin rekreacionin, turizmin dhe aktivitete të tjera.

Dhe në disa rajone, plazhi është më shumë sesa një destinacion pushimesh. Në vende si Brazili dhe Australia , jeta në bregdet është shumë e nevojshme për shkak të temperaturave të larta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: