Connect with Us

Do ta kenë vetëm njerëzit super të pasur/ Kjo është makina e veçantë 2 milion dollarëshe

Teknologji

Do ta kenë vetëm njerëzit super të pasur/ Kjo është makina e veçantë 2 milion dollarëshe

Publikuar

-

Bentley ka zbuluar Mulliner Bacalar, një makinë prej 2 milion dollarë me kapelë të hapur, që veshjen e brendshme e ka të përbërë  nga pemët 5000 vjeçare. Si kjo makinë do të realizohen vetëm 12 dhe do të jenë vetëm për klientë super të pasur.

Kompania kishte planifikuar të zbulojë Bacalar në Motor Show në Gjenevë, e cila ishte për tu hapur të enjten, por ajo ngjarje u anulua për shkak të shqetësimeve për koronavirusin. Ashtu si shumë automobilistë të tjerë që pritet të paraqiten në shfaqje, Bentley vendosi të zbulojë makinën në vend në vend.

Bacalar është një Barchetta, një lloj makinë pa kapelë. (Fjala do të thotë “varkë e vogël” në italisht.) Por ndryshe nga shumë lloje maiknash të tjera, kjo nuk ka asnjë mbulesë e cila do ta mbronte në kohë me shi. Kështu që, në rast shiu, Bacalari do të duhej të qëndronte në garazh.

Makina mundësohet nga një motor 12 cilindër 650 kuaj-fuqi.

Prerja e brendshme e drurit është bërë nga pemë që janë ruajtur natyrisht për më shumë se 5,000 vjet në lumenjtë, liqenet e Anglisë Lindore në Mbretërinë Pasi u nxorr nga toka, druri u tha në kushte të kontrolluara me kujdes për të parandaluar kalbjen duke ruajtur pamjen e tij natyrore, sipas Bentley. Bentley krenohet se ky dru me burim natyral është një nga tiparet “të qëndrueshme” të makinës. Një tjetër është bojë e bërë duke përdorur hirin e lëvozhgës së orizit, një nënprodukt i prodhimit industrial të orizit. Hiri përdoret për të bërë një substancë që i jep bojës shkëlqimin e saj.

Në vend të ngjyrës së zakonshme të argjendit, në Bentley Bacalar është bërë prej ngjyrës së bronzit të errët me detaje të zeza me titan.

Bacalar ka për qëllim të jetë i pari në një linjë të re të veturave shumë të rralla, shumë të personalizuara që do të prodhohen për një pjesë të vogël të klientëve jashtëzakonisht të pasur./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE