Connect with Us

Fryti i “engjëjve”/ Zbuloni përfitmet mahnitëse që i sjell trupit tuaj

Shëndeti

Fryti i “engjëjve”/ Zbuloni përfitmet mahnitëse që i sjell trupit tuaj

Publikuar

-

Christoper Columbus i referohej papasë si  “frutin e engjëjve” dhe në një farë mënyre kishte të drejtë  pas të gjitha përfitimeve që i sjell trupit të njeriut. Dhe përveç kësaj është e shijshme dhe kjo e bën atë të përsosur për ta konsumuar për t’i dhënë trupit tuaj forcë.

Disa nga përfitimet janë listuar më poshtë

Ul nivelin e kolesterolit.

Ky frut është i pasur me fibra i cili ndihmon në uljen e kolesterolit të lartë . Përveç kësaj, antioksidantët dhe vitaminat e tij ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Ndihmon për të hequr qafe krimbat dhe parazitët.

Krimbat dhe parazitët mund të shkaktojnë dëme në trupin tuaj dhe është e rëndësishme të mbani një sy në to. Papaja ndihmon në eleminimin e këtyre parazitëve nga trupi pasi zbërthejnë vezët e tyre. Farat e tyre gjithashtu mund të jenë shumë të dobishme.

Ai rrit imunitetin.

Ky frut përmban gjithashtu vitamina A, C dhe E që janë lëndë ushqyese të nevojshme për sistemin imunitar. Është e shkëlqyeshme për trupin tuaj dhe ndihmon për të mbajtur sistemin imunitar në rrugën e duhur.

Zvogëlon inflamacionin.

Papaja ka veti anti-inflamatore . Këto mund të jenë vërtet të dobishme për të luftuar lëkurën e përflakur dhe çështje të tilla si artriti, dhimbja e nyjeve, përdhes dhe astma.

Ngadalëson plakjen.

Një shumë e ushqyesve në papaja që kemi përmendur tashmë mund të ndihmojë për të vonuar plakjen, si vitaminat C dhe E, dhe antioksidantët . Ata parandalojnë lëkurën tuaj nga radikalet e lira, dëmtimet nga dielli dhe rrudhat.

Rregullon tensionin e gjakut.

Kjo ndodh falë pranisë së carpaine në papaja, e cila është përgjegjëse për uljen e presionit të gjakut .

Ul stresin.

Falë  vitaminës C , papaja mund të ndihmojë në uljen e stresit pasi që, sipas një  studimi të kryer në Universitetin e Alabama, ai rregullon fluksin e hormoneve të stresit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: