Connect with Us

Makina më e re Aston Martin/ Zbuloni detajet speciale të kësaj “super vogëlusheje”

Teknologji

Makina më e re Aston Martin/ Zbuloni detajet speciale të kësaj “super vogëlusheje”

Publikuar

-

Hyrja e Aston Martin në këtë fushë shumë të ngushtë, V12 Speedster, u zbulua të Mërkurën në mëngjes në një prezantim në internet. Speedster mendohej të prezantohej në Motor Show në Gjenevë, por ngjarja vjetore u anulua këtë vit për shkak të frikës për përhapjen e koronavirus.

Vetëm 88 Speedsters V12 do të prodhohen dhe ata do të kenë një çmim fillestar prej 950,000 $ secili. Makinat janë një produkt i shërbimit të personalizimit të Aston Martin “Q by Aston Martin”. Ndarja është emëruar pas personazhit Q në filmat James Bond i cili krijon vegla të zgjuara dhe shton veçori si ekranet e tymit dhe mitralozat në makina, shpesh Aston Martins, që Bond të përdorë.

Speedster mundësohet nga një motor V12 me turbo 700 kuajsh. Makina mund të shkojë nga zero në 60 milje në orë në rreth 3.5 sekonda, sipas Aston Martin, dhe ka një shpejtësi të lartë prej 186 milje në orë.

Trupi i makinës është bërë pothuajse tërësisht nga fibra karboni. Brendësia ishte krijuar për të qenë sa më e thjeshtë. Në vend të një ndarje doreze, ka një satelit lëkure të lëvizshëm. Ka hapësirë ​​për bagazhe nën zonat e ngritura pas sediljeve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE