Connect with Us

Sëmundja e lëkurës Psoriasis/ Simptomat dhe disa mënyra për ta menaxhuar atë

Shëndeti

Sëmundja e lëkurës Psoriasis/ Simptomat dhe disa mënyra për ta menaxhuar atë

Publikuar

-

Psoriaza është një sëmundje kronike e lëkurës. Në Suedi kanë rreth 250 000 persona me sëmundjen psoriasis. Simptoma është, të paraqiturit e njollave të kuqe, të mbuluara me lëkurë të bardhë të lëvoruar. Kjo mvaret nga se qelizat e lëkurës shumëzohen më shpesh se zakonisht. Këto njolla mund të paraqiten në lëkurë, por më shpesh në bërryla dhe gjunjë, trup dhe rrënjë të flokëve. Psoriasis mund të duket si puçërra të vogla dhe lëkurë shumë të skuqur, si nën sjetull, ije dhe organet gjenitale. Por, edhe duartë, këmbët si the thonjët mund të sulmohen (nga psoriasis). Shkencëtarët mendojnë se psoriasis është një sëmundje autoimune, ku sistemi i imunitetit shkakton inflamacion të lëkurës, e shpeshëherë edhe të gjymtyrve. Sëmundja e gjymtyrve quhet psiriasisartrit.Çrregullim është një gjendje kronike të përsëritura që varion në ashpërsi nga arna të vogla të lokalizuara në mbulim të plotë trupit. Fingernails dhe toenails janë shpesh të prekura (distrofi psoriatic gozhde) dhe mund të shihet si një gjetje të izoluar. Psoriasis gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion i nyjave, i cili njihet si artrit psoriatic. Dhjetë të pesëmbëdhjetë përqind e njerëzve me psoriasis kanë artrit psoriatic.

Hidratimi i lëkurës

Mbajtja e lagësht e lëkurës është një nga mënyrat më të thjeshta për të ndaluar kruajtjen e sëmundjes Psoriasis.

Gjatë momenteve kur ju vëren se lëkuar është e thatë aplikoni një krem ose vaj për të njomur lëkurën.

Gjithashtu duhet të kërkoni produkte që përmbajnë glicerinë, lanolina dhe benzinaumi. Mbajeni hidratuesin brenda në frigofer në mënyrë që të kur ta përdorni të qetësojë lëkurën tuaj më shpejt.

Largoni stresin

Stresi mund të shkaktojë shpërthim psoriasis që e bëjnë kruajtjen më keq. Mësimi për të menaxhuar stresin mund të ndihmojë në uljen e kruajtjes së psoriazës, si dhe simptomave të tjera. Meditimi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të pastruar mendjen dhe ngadalësuar mendimet në ankth. Mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e gjumit. Nga ana rrëshqitëse, ushtrimi mund të ndihmojë në uljen e kruajtjes duke rritur prodhimin e endorfinave, të cilat përmirësojnë gjendjen shpirtërore dhe zvogëlojnë stresin. Një stërvitje 30-minutëshe e ndjekur nga një meditim 15-minutësh është kombinimi i përsosur për të ndihmuar në menaxhimin e stresit dhe kruajtjes së psoriasis.

Ju mund të jeni në gjendje të lehtësoni kruajtjen tuaj duke provuar zgjidhje pa-counter. Trajtimet aktuale të psoriazës si kalamina, hidrokortizoni , kamfori, benzokaini dhe mentoli janë mundësi të mira për t’u provuar. Nëse kruajtja juaj ju mban zgjuar gjatë natës, një antihistaminë do t’ju ndihmojë të ndaloni kruajtjen tuaj dhe t’ju bëjë të përgjumur.

Rregulloni dietën tuaj

Megjithëse nuk ka dietë specifike për psoriazën, kufizimi i ushqimeve që mund të shkaktojnë reaksione alergjike mund të ndihmojnë. Shmangia e alkoolit, sheqerit dhe glutenit mund të zvogëlojë kruajtjen tuaj dhe të përmirësojë simptomat tuaja të psoriasis. Ju gjithashtu duhet të pini 2 deri në 3 litra ujë në ditë për ta mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar. Jepini dietës tuaj një nxitje të shëndetshme duke ngrënë ushqime, fruta dhe perime të tëra. Ju gjithashtu mund të dëshironi të shtoni një shtesë të vajit të peshkut në rutinën tuaj të përditshme për të ndihmuar në uljen e inflamacionit të lëkurës dhe kruajtjes.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: