Connect with Us

A e dini se ushtrimet fizike mund të menaxhojnë diabetin?/ Këto janë 6 lëvizjet që duhet të bëni për të kontrrolluar sheqerin në gjak

Shëndeti

A e dini se ushtrimet fizike mund të menaxhojnë diabetin?/ Këto janë 6 lëvizjet që duhet të bëni për të kontrrolluar sheqerin në gjak

Publikuar

-

Nëse jeni diagnostikuar me diabet, ju e dini se sa e rëndësishme është të kujdeseni për sasinë e sheqerit që konsumoni.

Por a e dini se edhe ushtrimet fizike mund të menaxhojnë diabetin? Ushtrimet e përditshme do t’iu ndihmojnë të kontrrolloni sheqerin në gjak, presionin e gjakut, peshën dhe kolesterolin, të cilat reduktojnë riskun e komplikimeve nga diabeti.

E vetmja gjë që duhet të bëni është të planifikoni apo të gjeni hapësirën në ditën tuaj për të ushtruar 30 minuta trupin tuaj dhe do të ishte më mirë sikur një mik apo familjar tu shoqëronte teksa kryeni aktivitet fizik, përt’i bërë minutat më argëtuese dhe më të frytshme.

6 ushtrimet më të zakonshme që do t’iu ndihmojnë shumë në menaxhiminh e sheqerit në gjak.

Ecja nqë natyrë.

Ushtrimet për muskujt.

Fleksibiliteti.

Noti .

Biçikleta.

Flisni me mjekun tuaj. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: